Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Archiwum imprez

Czcionka:

 

Wystawa "Wolna i Niepodległa"

 

5 października br. poznaliśmy laureatów konkursu plastycznego pn. "Wolna i Niepodległa", gdzie w Galerii DeK Domu Kultury odbyła się wystawa pokonkursowa. Konkurs został ogłoszony przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich w ramach obchodów 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jury w składzie: Magdalena Galas-Klusek, Paweł Stasiński, Kamila Dobrowolska oraz Piotr Salata oceniło prace plastyczne i wyłoniło laureatów. W Kategorii klasy IV-VI szkoły podstawowe:  pierwsze miejsce - Wiktor Banasik - Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, drugie miejsce - Oliwia Pałgan - Szkoła Podstawowa nr 2, trzecie miejsce - Maja Joachimiak - Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. W kategorii gimnazja: pierwsze miejsce - Weronika Dębowska - Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, drugie miejsce - Natalia Sosnowy -Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, trzecie miejsce Sara Olak - Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Końskie - Krzysztofa Obratańskiego oraz Krzysztofa Jasińskiego - zastępcy Burmistrza nagrody i upominki. Opiekunami uczniów, którzy byli uczestnikami konkursu była Justyna Soja-Sadowska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli oraz Waldemar Kacperski ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Końskich.


Konecka Senioriada

To była bardzo udana niedziela. 16 września br. słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców Końskich do Parku Miejskiego, gdzie na Scenie Letniej Miejsko-Gminnego Domu Kultury odbyła się Pierwsza Konecka Senioriada. Wydarzenie to zainicjowała Rada Seniorów przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego. Pomysł zaaprobowały wszystkie organizacje seniorów działające na terenie gminy Końskie i włączyły się w to duże przedsięwzięcia, były to: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Rejonowy Końskie, Sekcja Emerytów i Rencistów przy Zarządzie Oddziału ZNP w Końskich, podopieczni Domu Dziennego Pobytu działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Końskich. Koordynatorem "Senioriady" był Miejsko- Gminny Dom Kultury w Końskich, który wspomagał i przygotowywał seniorów do występu artystycznego. W niedzielnym wydarzeniu wzięli również udział zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński oraz czołowi przedstawiciele grup seniorów z terenu Końskich. Konecką Senioriade poprowadziła Anna Wiaderna - pracownik koneckiego Domu Kultury.

Tego dnia na scenie wystąpili seniorzy dla seniorów, ale nie tylko, otóż w ramach integracji pokoleniowej program artystyczny, zaprezentowały dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 6 w Końskich w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka" pod kierunkiem pań Ewy Kiniorskiej, Wioletty Grabarczyk i Kariny Boczek. Oprócz wielu atrakcji na scenie dużo się działo również na placu. Wszyscy seniorzy edukowani byli na stoiskach profilaktycznych koneckiej policji oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Sanepidu. Pracownicy medyczni z NZOZ "Południowa" bezpłatnie wykonywali podstawowe badania. Koneccy nauczyciele wychowania fizycznego: Iza Sitarz, Iza Klusek oraz Robert Walczyk prowadzili warsztaty z Nordic Walking, a na placu w pobliżu sceny można było oglądać oraz nabyć rękodzieło i obrazy wykonane przez naszych seniorów. Na scenie zaprezentowali się wszystkie grupy artystyczne naszych seniorów, jednak na początku koncert dała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Jozefa Świerczyńskiego oraz z wokalistką Darią Szymańską. Następnie prezentowały się poszczególne grupy artystyczne: grupa teatralna oraz wokalista Teresa Krawczyńska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, chór z Domu Dziennego Pobytu, chór emerytów związanych z koneckim oddziałem Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz chór "Cantata" z parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Zaprezentowali się się także przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także koneckie zespoły ludowe: Rogowianka oraz Korniczanka przy akompaniamencie Jana Bukłada i Stanisława Sosnowskiego. Na zakończenie odbył się konkurs tańca: tanga, walca, polki i oberka w którym wzięło udział 10 par, tuż po nim wszyscy seniorzy zaproszeni zostali do zabawy tanecznej, której DJ był Stanisław Kobyłecki. Przybyli mieszkańcy Końskich mogli poczęstować się gorącym posiłkiem. Dziękujemy wszystkim za udział i przygotowanie tego wielkiego wydarzenia jakim była tegoroczna "Senioriada".


"Rock wolności"

26 sierpnia br. na scenie letniej MGDK w Końskich zabrzmiały rockowe pieśni wolności z lat 80-tych XX wieku. Zespół "RiF" w składzie: Konrad Kamizela, Dominika Wróbel, Zbyszek "Bunio" Bukowiecki, Kinga Kot, Marcin Wróbel, Maciej Lisowski, Zbyszek Werens oraz Roman Cieślak zagrał kultowe utwory wolnościowe z repertuaru polskich zespołów rockowych - m.in. REPUBLIKI, PERFECTU, MAANAMU, KOBRANOCKI, TILTU, T.LOVE, CHŁOPCÓW Z PLACU BRONI....
Mimo niesprzyjającej aury było niezwykle... gorąco!

 


"Dni Końskich 2018"

18 i 19 sierpnia br. po raz dwudziesty świętowaliśmy "Dni Końskich". I tym razem pogoda oraz publiczność nie zawiodła organizatorów - Samorządu Miasta i Gminy Końskie oraz Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Dwudniową imprezę poprowadził znany radiowiec Paweł Solarz, na co dzień pracujący w Radiu Kielce. W sobotę, pierwszego dnia świętowania jako pierwsi zaprezentowali się goście z Sali na Słowacji, następnie z Oroszlan na Węgrzech oraz Mogilewa Podolskiego na Ukrainie. To już tradycja, że w czasie "Dni Końskich" gościmy artystów z miast partnerskich dla Końskich. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim oraz Samorządem Miasta i Gminy. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Końskich mogli korzystać także z atrakcji w pobliżu sceny w Parku Miejskim – strefy cateringowej, stoisk różnych firm, czy z wesołego miasteczka. Na scenie zaprezentowała się również kadra I-szo ligowego klubu piłki ręcznej, czyli KSSPR-u Końskie.

Gwiazdą sobotniego wieczoru i kulminacyjnym punktem, który zgromadził tłumy był koncert grupy De Mono z wokalistą Andrzejem Krzywym. Zaprezentowali oni wspaniałą artystyczną ucztę grając nowe i stare przeboje grupy. Niedziela była ostatnim dniem wspólnego jubileuszowego świętowania - 270 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu oraz 20 rocznicy "Dni Końskich". Na przybyłych tego dnia do Parku Miejskiego mieszkańców Końskich czekało moc atrakcji. Na początek swoje wokalne umiejętności zaprezentowali wokaliści ze Studia Piosenki działającego przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury, którego opiekunami są instruktorzy - Maciej Lisowski oraz Roman Cieślak, który osobiście akompaniował swoim podopiecznym. Dużą atrakcją dla zarówno dorosłych jak i dzieci okazał się show muzyczno-kabaretowe pt. " Kawa z mlekiem" z udziałem Roberta Rozmusa. W tym dniu rozdane zostały również najbardziej prestiżowe koneckie wyróżnienia, czyli "Koneckie Glorietty" będące uhonorwaniem osób fizycznych, prawnych, organizacji i podmiotów działających na rzecz gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju gminy Końskie. To wyjątkowe wydarzenie poprowadził zastępca burmistrza Krzysztof Jasiński, statuetki wręczył burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z członkami kapituły. W związku z tym, że tegoroczne Dni Końskich były jubileuszowe – 270-lecie nadania praw miejskich oraz 20-lecie "Dni Końskich" władze naszego miasta ufundowały okolicznościowy tort, którym częstowano mieszkańców. Kulminacyjnym wydarzeniem niedzielnego wieczoru był występ Ani Dąbrowskiej. Wokalistka nawiązała doskonały kontakt z publicznością, która wraz z nią śpiewała największe hity. Mogliśmy usłyszeć takie hity jak: „Charlie, Charlie”, czy „Z Tobą nie umiem wygrać”. Dziękujemy wszystkim, że byli z nami podczas świętowania Dni Końskich i zapraszamy już za rok.


"Muzykanty 2018"

 

Wspaniała zabawa, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy mieszkańców Końskich w niedzielę 5 sierpnia br. do Parku Miejskiego, gdzie zabrzmiała muzyka ludowa, a to za sprawą XIV Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2018". Organizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, pomysłodawcą instruktor Jan Bukład przy współpracy Romana Cieślaka. Niedzielną imprezę poprowadziły kierowniczki Wiejskich Domów Kultury z Kornicy i Rogowa - Małgorzata Pasek i Urszula Nowicka. Tegoroczny przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział czternastu solistów instrumentalistów i osiemnaście kapel ludowych z różnych stron województwa świętokrzyskiego, a także z województw ościennych: łódzkiego, czy mazowieckiego. Podczas tegorocznego przeglądu kapel ludowych po raz pierwszy zorganizowano konkurs znanych tańców ludowych jak oberek czy polka, a wziąć udział mógł w nim każdy. Do konkursu zgłosiło się jedenaście par tanecznych spośród publiczności. Każda z nich została nagrodzona specjalną płytą, a cztery pary zwycięskie otrzymało nagrodę niespodziankę.  W tym roku "Muzykantom" towarzyszyli wystawcy z rękodziełem ludowym m.in.: z wikliną, miodem z pasieki, serami własnego wyrobu czy rzeźbami ludowymi. Ponadto pod sceną pojawiła się osada żniwiarzy dawnej wsi z motywem wiązania snopów i wielu innych atrakcji. W rolę żniwiarzy wcielili się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz konecka młodzież, gdzie wszyscy wspaniale się bawili. W tym wydarzeniu na ludową nutę wziął udział również Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim. Tegorocznymi zwycięzcami XIV edycji Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów „Muzykanty 2018" zostali: Skrzypek Jan Kępa z Rawy Mazowieckiej oraz Kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy.

Ponadto przyznano nagrody - soliści: drugie miejsce - Radosław Binek oraz Roman Wojciechowski. Wyróżnienia przypadły dla Henryka Cacka, Wacława Imiołka oraz Macieja Ulewińskiego. Spośród kapel jury wyłoniło następujących finalistów: drugie miejsce Kapela Jana Fokta z Jagodna oraz dla kapeli "Ponidzie" Maćka Sobonia z Pińczowa. trzecie kapela Romana Wojciechowskiego i ex aequo Edwarda Goli. Wyróżniono kapele - Stanisława Kujawiaka, Władysława Chabra oraz Macieja Ulewińskiego.

Wszystkich wykonawców oceniało jury w składzie: Jan Bukład, Janusz Woś i Leszek Ślusarski. Nagrody - statuetkę "Janka Muzykanta" autorstwa koneckiego artysty rzeźbiarza Grzegorza Króla oraz drobne upominki dla wykonawców wręczył Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata.


Wspólne czytanie "Przedwiośnia"

W niedzielne popołudnie 15 lipca br. na skwerku przed Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich odbyło się już trzecie "Wspólne Czytanie" w ramach obchodów stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowane przez Miejsko- Gminny Dom Kultury w Końskich. Tym razem było to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, lektura, którą Prezydent Andrzej Duda ustanowił Narodową Lekturą. Krzysztof Jasiński - zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie przedstawił list jaki na tę okazję skierował Prezydent zapraszając tym samym wszystkich Polaków do popularyzowania tego narodowego dzieła. Na skwer tłumnie przybyli mieszkańcy naszego miasta, w pięknej scenerii mogli wsłuchać się we fragmenty lektury, którą przedstawił znany aktor z teatru radomskiego im. Jana Kochanowskiego - Jarosław Rabenda. Można było również na chwilę przenieść się w tamten czas, a to za sprawą strojów z czasów Cezarego Baryki w postaci które wcielili się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Teresa Dunajska, Barbara Zenke i Marian Paras oraz młodzież współpracująca z koneckim Domem Kultury: Zuzia Szlenk, Kamil Cholewa, Mikołaj Radek oraz Alicja Woldańska. Ala swoim pięknym głosem uświetniła to wydarzenie, śpiewając utwory nawiązujące do wolności.

 


Magiczna "Noc Świętojańska"

 

Magiczny klimat i ogromne zainteresowanie "Nocą Świętojańską" jaka została zorganizowana przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich w urokliwym miejsce nad Zalewem na Browarach w wigilię św. Jana Chrzciciela w sobotę 23 czerwca br.. Wspólną zabawę rozpoczęła trzecia już edycja "Uczty z Folklorem", którą poprowadziły kierowniczki Wiejskich Domów Kultury z Kornicy Małgorzata Pasek i z Rogowa Urszula Nowicka. Mimo chłodnej aury to wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Końskich, którzy nie kryli zadowolenia i wspólnie włączali się do zabawy i tańca z muzyką ludową. Inscenizację Nocy Świętojańskiej przygotowała Anna Wiaderna - pracownik Domu Kultury w Końskich. W "Panny" i "Chłopców" wcielili się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich oraz gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Nr 1 i Stadnickiej Woli w Końskich. Najwięcej emocji wzbudził taniec z wiankami, ognisko, szukanie kwiatu paproci, tradycyjny oberek z pochodniami oraz część kulminacyjna - puszczanie wianków na wodę. W trakcie spotkania mieszkańcy mogli poczęstować się żurem z kiełbasą oraz chlebem ze smalcem własnoręcznie wykonanym przez gospodynie. Ogromne zaangażowanie zarówno młodzieży jak i członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku sprawiło, że to wyjątkowe wydarzenie czerwcowe wpisze się na stałe w kalendarz imprez koneckiego Domu Kultury. W tym wydarzeniu "Nocy Świętojańskiej" uczestniczyli również: Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim.


Koncert "Muzyki Salonowej"

 

W niedzielne popołudnie 24 czerwca br. w kawiarni "Egipcjanka" Miejsko- Gminnego Domu Kultury w Końskich odbył się koncert kameralny "Muzyki Salonowej" Zespołu Muzycznego "Animato" na co dzień związanego z Filharmonią Świętokrzyską. Ten kameralny koncert odbył się w ramach 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Widownię powitał dyrektor placówki Piotr Salata. Koncert w siedmio osobowym składzie rozpoczął się od zaintonowanego Poloneza - tradycyjnej polskiej muzyki. Zespół założony został w 1991 roku przez skrzypka i pedagoga Andrzeja Zuzańskiego. W repertuarze "Animato" znajdziemy głównie walce, czardasze, polki, marsze, suity, galopy oraz muzykę filmową.


Kolejne "Wspólne czytanie"

 

W niedzielne popołudnie w Parku Miejskim przy fontannie przed Urzędem Miasta i Gminy Końskie ponownie wybrzmiał "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza Księga Dwunasta " Kochajmy się". Organizatorem wspólnego czytania był Miejsko- Gminny Dom Kultury w Końskich, W ramach 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koordynatorem wydarzenia była Anna Wiaderna - pracownik koneckiego Domu Kultury. Tym razem do głośnego czytania zaproszeni zostali poloniści, których uczniowie zdobyli w tym roku tytułu laureatów i finalistów konkursów – Dorotę Ziółkowską i Beatę Gawrońską. W wydarzeniu uczestniczyli też między innymi: wicedyrektor SP nr 2 Elżbieta Jakubowska, dyrektor SP Kazanów Paweł Milcarek, Piotr Przygodzki – rzecznik prasowy KPP Końskie, Barbara Szymczyk z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Czytali także: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki oraz Marcin Zieliński – wiceburmistrz Końskich. Na zakończenie swoje umiejętności zaprezentowała również młodzież szkolna, gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Końskich, która zatańczyła poloneza. Kolejne "Wspólne czytanie" odbędzie się 15 lipca br., na które serdecznie zapraszamy!


Wspaniały i radosny "Dzień dziecka"

Piękna słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji i niespodzianek dla najmłodszych, tak wyglądał "Dzień Dziecka" w Parku Miejskim zorganizowany przez Miejsko- Gminny Dom Kultury w Końskich. W niedzielne popołudnie plac przed "Egipcjanką" zapełnił się dziećmi wraz z rodzicami i opiekunami, a to za sprawą wspaniałych zabaw i konkursów przygotowanych przez instruktorów Domu Kultury. Do wspólnej zabawy wszystkie dzieci zachęcał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański wraz z zastępcami - Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. Najmłodsi mogli skorzystać z zamku dmuchanego, karuzeli, trampoliny czy waty cukrowej. Na scenie zaprezentowali się wokaliści ze Studia Piosenki koneckiego Domu Kultury oraz grupy taneczne "SPIN" pod kierunkiem Piotra Mostowskiego. Prowadzące ze sceny: Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy - Małgorzata Pasek oraz Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Rogowie - Urszula Nowicka przygotowały dla wszystkich dzieci ciekawe konkursy i zabawy z mnóstwem nagród. Ponadto instruktorzy z koneckiego Domu Kultury przygotowali wiele atrakcji między innymi: zabawy plastyczne czy puszczania baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszył się clown, który wtopił się w tłum dzieci i zabawiał balonowymi zwierzątkami. Na placu odbył się pokaz ratowniczy przygotowany przez Powiatową Straż Pożarną w Końskich, swoje stoisko zaprezentowała również Policja w Końskich. "Dzień Dziecka" był także podsumowaniem Gminnych Dni Profilaktyki, w tym roku pod nazwą "Zdrowa rodzina, dobra przyszłość". Dla najmłodszych i ich rodziców wychowankowie z Placówki Wsparcia Dziennego przygotowali spektakl pt. "Kopciuszek". W dalszej części Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński wraz z komisją realizującą projekty w ramach Gminnych Dni Profilaktyki przedstawił zwycięzców i wręczył nagrody w konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych zatytułowanym " Moja rodzina tam wszystko się zaczyna". Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Końskich.


Wspólne czytanie "Pana Tadeusza"

W niedzielne popołudnie 27 maja br. odbyło się pierwsze ze wspólnych czytań, jakie Miejsko-Gminny Dom Kultury przygotowuje w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W pięknym majowym promieniu słońca w Parku Miejskim rozpoczęliśmy to wspólne czytanie od epopei narodowej, czyli "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza- Księgę Drugą Zamek i Księgę Piątą Kłótnię. Do czytania zaprosiliśmy osoby z różnych środowisk pracujących na terenie Gminy Końskie. Młodzież i członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w strojach epokowych przenieśli nas do tych wydarzeń jakie opisał nasz wieszcz narodowy. Zosia - Ala Woldańska, Tadeusz - Kamil Cholewa, Telimena - Natalia Błaszczyk, ks. Robak Jakub Jakubowski oraz hrabiowie i dworzanie. Wśród czytających znaleźli się między innymi: Paweł Milcarek, doktor Dorota Adamczyk, Elżbieta Musiał, Dariusz Kowalczyk, Maria Tkaczyk, Małgorzata Krakowiak, Agnieszka Pakuła, Grażyna Chwałek, Barbara Zenke i Jolanta Sobczyk oraz młodzież z Gimnazjum Nr 1, Nr 2 i Stadnickiej Woli oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Tę historyczną inscenizację swoim śpiewem umilała Ala Woldańska. Wszystkich gości oraz mieszkańców Końskich powitał Dyrektor Miejsko- Gminnego Domu Kultury w Końskich - Piotr Salata. Głównym koordynatorem tego wydarzenia była Anna Wiaderna - pracownik koneckiej placówki kultury. Oprawę dźwiękową i muzyczną zapewnił Roman Cieślak - instruktor muzyczny z koneckiego Domu Kultury.


"Moja Mama jak muzyka"

 

W piątek 25 maja br. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury odbył się wyjątkowy koncert przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich pt. "Moja Mama, jak Muzyka". Wszystkich gości oraz mamy powitał zastępca dyrektora MGDK Dariusz Ogłoza wraz z dyrektor Szkoły Muzycznej Małgorzatą Kacperską. To już trzeci taki koncert, gdzie wspólnie, konecki Dom Kultury i Szkoła Muzyczna organizują z okazji Dnia Matki. W koncercie usłyszeliśmy dokonania muzyczne uczniów z różnych klas, będących w różnym wieku. Był duet fortepianowy, akordeonowy, zespół instrumentów perkusyjnych, wiolonczela, trio oraz chór szkolny, który wykonał dwa utwory "Cała łąka dla mamy" i " W stodole świta" a dyrygował Jan Szczyrba. Wydarzenie poprowadził Aleksander Kopański instruktor koneckiego Domu Kultury. Wśród widowni na sali "Egipcjanki" był również Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański.

 A oto wykonawcy:

„Koncert dla mamy” – muz. Krystyna Kwiatkowska, sł. Jadwiga Mackiewicz akompaniament: zespół w składzie: Nina Filiks – fortepian, Klaudia Makuch – skrzypce, Aleksandra Werens – wiolonczela. Zespół instrumentów perkusyjnych – akompaniament do utworu – Piotr Czajkowski- „Taniec łabędzi” z baletu „Jezioro łabędzie”. Duet fortepianowy: Katarzyna Chrzanowska kl. V/6 i Maja Słowik kl. V/6. Piotr Czajkowski – „Taniec cukrowej wieszczki”

Duet: Wiktoria Nowak kl. III/6 – flet Ewa Gałwiaczek kl. IV/6 – fortepian – Jose Maria Cano Andrea – „Chłopiec z księżyca”
Krystian Gil kl. II/4 – fortepian – Witold Lutosławski „Od Krakowa …”
Duet akordeonowy: Pola Musiał kl. III/6 i Lena Karbownik kl. III/6
Mozart – „Kołysanka”
Duet fortepianowy: Nina Filiks kl. V/6 i Taisja Kazimierska kl. V/6
Arnold Niewołowicz – „Księżniczka” z Suity „W bajkowym królestwie”
Zespół wokalny – H. Perzyński – „Nie wiem dokąd droga”
Duet fortepianowy: Ewa Gałwiaczek kl. IV/6 i Weronika Adamus kl. IV/6 C.
Saint – Saens – „Akwarium”

Julia Rut kl. II/4 – wiolonczela – Mirosław Gąsieniec – „Gawot” akompaniament: Elena Korolkow
Trio: Taisja Kazimierska kl. V/6- fortepian Kinga Majchrzak kl. III/4 – wiolonczela Aleksandra Werens kl. III/4 – wiolonczela – Kathy Blackwell – „Sad movie”
Ewa Gałwiaczek kl. IV/6 – fortepian – Maria Szymanowska – „Walc Es – dur”
Duet fortepianowy: Lena Ciszek kl. III/6 i Maria Rak kl. III/6 – A. Chołminow – „Kurczęta”
Chór – Józef Świder – „Cała łąka dla mamy” Romuald Twardowski – „W stodole świta”.


"Majówka z poezją"

We wtorkowy wieczór 22 maja br. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich gościliśmy wyjątkowego gościa. Alina Szymczyk - Prezes Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago - scenarzystka, poetka, malarka, etnograf, animator i znawczyni kultury ludowej, przybyła na "Majówkę z poezją". Wieczór poetycki poprowadziła Anna Wiaderna, pracownik placówki kulturalnej. Trudno jest ogarnąć kompleksowo całą działalność artystyczną pani Aliny, bowiem jej zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska polonijnego oraz budowanie i promowanie kultury ludowej nie łatwo jest ocenić. Poetka nie przypadkowo była gościem, otóż miesiąc maj jest jej ulubionym miesiącem w roku, w tym też miesiącu się urodziła i jak sama powiedziała, każdego roku stara się powracać w maju do ojczyzny, w maju odbywają się "Posiady w cieniu Bartka'' w Zagnańsku, w których uczestniczy. Pani Alina Szymczyk w trakcie spotkania opowiedziała mieszkańcom naszego miasta jak wygląda życie za oceanem oraz o swojej pracy z Polonią. Pracuje również jak nauczyciel polskiej młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Ma również bogaty dorobek poetycki m.in.: "Dom wspomnień", "Wołanie w ciszy" czy "Na przestrzeni" - antologia twórców chicagowskich. Ten miły wieczór "Majówki z poezją" uświetniła wokalnie Ala Woldańska ze Studia Piosenki koneckiego Domu Kultury.


Koncert Andrzeja Rybińskiego

W czwartkowe popołudnie 26 kwietnia br. w sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wystąpił znany wokalista Andrzej Rybiński. Każdemu znane przeboje takie jak "Nie liczę godzin i lat" czy "Czas relaksu" nuciła cała publiczność. Wokaliście towarzyszył grający na instrumencie klawiszowym syn Kacper Rybiński. Wszystkich zebranych na tym wyjątkowym koncercie powitał dyrektor placówki Piotr Salata.

.

Kolejna edycja "Uczty z Folklorem"

To już druga edycja "Uczty z Folklorem", która 13 kwietnia br. odbyła się w koneckim Domu Kultury. Ta lubiana forma muzyki ludowej połączona z degustacją lokalnych potraw zgromadziła wielu mieszkańców naszego miasta. Pomysłodawcą "Uczty z Folklorem" jest dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kulturyw Końskich Piotr Salata. Imprezę na ludową nutę poprowadziły tradycyjnie kierowniczki wiejskich placówek kulturalnych Urszula Nowicka i Małgorzata Pasek. Panie, tym razem przygotowały zapiekankę ziemniaczaną, ponadto wszyscy mogli posmakować chlebka ze smalcem a także pysznego grzańca. Wśród zaproszonych gości byli również zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który częstował wszystkich smacznym chlebem ze smalcem oraz Marcin Zieliński. W czasie drugiej edycji tej lubianej formy muzyki zaprezentował się dziecięcy zespół ludowy "Mały Dziebałtów" oraz zespół z Sokołowa. Na akordeonie przygrywał Jan Bukład - instruktorz koneckiego Domu Kultury. Na koniec wszyscy zebrani mogli wspólnie pośpiewać a nawet potańczyć do ludowych rytmów.


Misterium Męki Pańskiej

W piątkowy wieczór 23 marca br. w sali kawiarnianej "Egipcjanka" w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się wzruszające Misterium Męki Pańskiej pt. "Pasja Miłości. Abyś Ty mógł żyć". To wzruszające i poruszające widowisko zgromadziło pełną widownię mieszkańców Końskich. Misterium przedstawiało opowieść Marii Magdaleny o tym, co wydarzyło się ponad 2000 lat temu. Publiczność przeniosła się w okres życia Jezusa, dzięki scenerii i charakteryzacji aktorów, którą przygotowała Anna Wiaderna instruktor koneckiego Domu Kultury. Scenariusz widowiska przygotowały Anna Wiaderna przy współpracy Izy Kos z Amatorskiego Koneckiego Teatru "AKT". Poszczególne sceny misterium wzbogacone zostały wzruszającymi pieśniami w wykonaniu znakomitych wokalistów, między innymi: Izabeli Majewskiej, Alicji Woldańskiej, Mai Kos, Małgorzaty Ciszek, Zuzanny Szlenk i Andrzeja Kosa, którym towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Waldemar Kacperski - pianino, Marzena Mich - skrzypce, Iza Majewska - klarnet oraz Andrzej Kos - gitara, który również przygotował aranżację muzyczną do spektaklu. W rolę Jezusa nauczającego mieszkańców wcielił się dyrektor Szkoły Podstawowej w Kazanowie - Paweł Milcarek. Piłata zagrał Dawid Solarz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich, opłakującą matkę Syna znakomicie zagrała Alicja Woldańska ze Studia Piosenki DK, natomiast Marię Magdalenę, wierną uczennicę Jezusa zagrały: Maja Kos oraz Anna Wiaderna. W rolę apostołów, tłumu słuchającego nauk Jezusa wcielili się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie i młodzież koneckich szkół. Na początku wszystkich zebranych wprowadził dyrektor Domu Kultury - Piotr Salata. Wśród zaproszonych gości byli również Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. Nagłośnienie zapewnił Roman Cieślak, a oświetlenie Aleksander Kopański - instruktorzy Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Publiczność zebrana w koneckim Domu Kultury nagrodziła twórców i wykonawców Misterium Męki Pańskiej burzliwymi brawami. Wszystkim biorącym udział w tym mistycznym wydarzeniu serdecznie dziękujemy.


 

Wystawa prac plastycznych

 

W piątek na zakończenie ferii zimowych w Galerii DeK została otwarta wystawa prac plastycznych dzieci z zajęć artystycznych, które odbywają się w koneckim Domu Kultury pod opieką instruktora Kamili Dobrowolskiej. W zajęciach w trzech grupach wiekowych uczęszcza ponad 40 podopiecznych w wieku od 6 do 16 lat. Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 200 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami od początku roku szkolnego. Gości przywitał dyrektor Domu Kultury - Piotr Salata oraz Kamila Dobrowolska. Na wystawę przybył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie - Marcin Zieliński, który był pod wielkim wrażeniem i nie szczędził pozytywnych słów w kierunku autorów prac. Autorzy prac plastycznych prezentowanych na wystawie:

Grupa I

Zuzia Adamska, Łucja Nowakowska, Elwira Grabowska, Matylda Dopieralska, Nina Sypniewska, Jagoda Olejnik, Ada Kwiatkowska, Zosia Myszkowska, Zuzia Sroka, Nela Brzezińska, Aleksander Chłopek, Inka Starzyńska,

Grupa II

Amelia Prochowska, Kuba Ogrodnik, Martyna Brzózka, Mikołaj Brzózka, Julia Fidor, Marta Jędrasik, Dominika Werens, Zosia Pacak, Maja Milcarz, Lena Bociek, Nadia Dunajska, Amelia Sowińska, Julia Szteleblak, Nela Rutkowska, Julia Sikora.

Grupa III

Kasia Cuper, Amelia Wolak, Maja Kania, Stanisław Postuła, Anna Konieczna, Zuzia Malasińska, Ola Szteleblak, Kamila Pękacz, Monika Stępień, Ola Górecka, Adam Owczarek, Oliwia Sroka.

Gościom dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy do Galerii.


Walentynkowy Koncert


Wspaniale wyglądał walentynkowy wieczór w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich. 14 lutego br. sala kawiarniana zapełniła publiczność chcąca posłuchać znanej jazzowej artystki Grażyny Łobaszewskiej z zespołem Ajagore. Zarówno publiczność jak i artystów powitał dyrektor placówki Piotr Salata. Wokalistka zaśpiewała nie tylko utwory ze swojej najnowszej płyty pt. "Sklejam się", ale również trochę starsze znane wszystkim piosenki "Brzydka ona, brzydki on", czy też "Czas nas uczy pogody".


Zalewajka i dużo muzyki ludowej

 

W miniony piątek 9 lutego br. mieszkańcy Końskich mieli prawdziwą ucztę z zabawą i smacznym staropolskim jedzeniem. A wszystko to za sprawą imprezy jaka była zorganizowana przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich pt. "Uczta z Folklorem". Tę wspaniałą zabawę połączoną ze śpiewem i gotowaniem poprowadziły kierowniczki wiejskich oddziałów Domu Kultury - Małgorzata Pasek i Urszula Nowicka. W czasie karnawałowego spotkania tzw. "kusoków" zebrani na sali kawiarnianej mogli posmakować i osobiście zobaczyć jak gotuje się zalewajkę, czy też wziąć przepis na chleb, który w trakcie spotkania przygotowywała i piekła Urszula Nowicka. Wszyscy, nie tylko mogli nauczyć się przygotować swojskie jedzenie ale również posłuchać programu artystycznego, który zaprezentowały zespoły ludowe: Rogowianka, Korniczanka i Mała Korniczanka. W tej ludowej, wspaniałej uczcie uczestniczyli także zastępcy Burmistrza - Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.


 


Argentyna i Tango w koneckim Domu Kultury

Podróż po Argentynie a dokładnie Buenos Aires stolicy tego pięknego kraju oraz historia tanga była myślą przewodnią wczorajszego spotkania w Domu Kultury, który poprowadziła znana wszystkim konecka dziennikarka i podróżniczka Marzena Kądziela. Na spotkanie przybyło wielu konecczan wśród których byli Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański i zastępca Krzysztof Jasiński. Wielu z nas poznało magię tańca Tango oraz znanym w Argentynie Carlosie Gardelu – wybitnym kompozytorze piosenek w rytmie tanga. Marzena Kądziela przedstawiła ciekawe miejsca ze swojej podróży po Argentynie. Jej opowieściom i ciekawostkom towarzyszył taniec Tanga w wykonaniu tancerzy z Kielc, na akordeonie Tango zaprezentowała Dominika Górlicka-Gorzałczyńska - nauczyciel I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej w Końskich, na fortepianie Tango zagrała także Ewunia Gałwiaczek uczennica Szkoły Muzycznej w Końskich. Oprócz instrumentalnego wykonania Tanga były też piosenki, które wykonały Iwona Stępień - Baran i Kinga Kot. Wczorajsze spotkanie rozpoczął dyrektor Domu Kultury Piotr Salata, a oprawę muzyczną zapewnił Roman Cieślak.


Koncert Kolęd i Pastorałek

W dniu 28.01.2018 r. o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbył się coroczny Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Artystów Studia Piosenki MGDK. Młodzi wokaliści zaprezentowali się w świątecznym repertuarze śpiewając nie tylko solo, ale także w duetach, triach i kwartetach. Obok znanych i lubianych klasycznych kolęd usłyszeliśmy również mniej znane i bardziej współczesne pastorałki. Artystów przygotowali instruktorzy MGDK: Maciej Lisowski oraz Roman Cieślak. Koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem za co gorąco dziękujemy przybyłej publiczności!

Oto lista wykonawców:

Jagoda Brzózka, Apolonia Cacek, Paulina Stoińska, Daria Basiak, Anna Zielińska, Alicja Michalczyk, Martyna Bąk, Ola Bukowiecka, Lena Szczepanik, Jadzia Kołodziej, Nina Filiks, Staś Kołodziejczyk, Krystian Serek, Zuzanna Szlenk, Małgorzata Kot, Wiktoria Borowiecka, Karol Stefańczyk, Pola Grzegorczyk, Barbara Garlińska, Gabriela Szcześniak, Szymon Śliwak, Agata Ciołkiewicz, Monika Połeć, Jagoda Szczegielniak, Alicja Woldańska, Dominika Jakubowska, Kamil Szmeiduch, Zuzanna Latańska, Ola Chojnacka, Maja Kos, Julia Śliwak, Maria Piec, Amelia Grochala, Zofia Kusztal, Sara Chianese, Maria Góral oraz Kinga Krajewska.


Tłumy powitały Nowy 2018 Rok w Parku Miejskim

Setki mieszkańców z gminy Końskie powitały Nowy Rok w Parku Miejskim w Końskich. Impreza rozpoczęła się już przed godziną 23-cią. Pierwsi chętni zabawy pod gwiazdami przybyli do parku godzinę wcześniej. Z każdą minutą przed scenę Domu Kultury przybywało coraz więcej osób. Wszyscy zgodnie podkreślali, że organizowanie sylwestra pod gołym niebem to bardzo dobry pomysł. - Jesteśmy u rodziny na tradycyjnej domówce, a ponieważ to tu niedaleko postanowiliśmy wszyscy wyjść do parku, by ze wszystkimi przywitać Nowy Rok - powiedziała nam jedna z konecczanek. Kiedy do Nowego Roku pozostało około 30 minut atmosfera stała się jeszcze bardziej gorąca. Tłum gęstniał, wiele osób przyszło, by zobaczyć pokaz sztucznych ogni. - To dobra muzyka na sylwestra, bo można przy niej przytupnąć, czekając na Nowy Rok. Życzymy sobie zdrowia, a ludziom więcej uśmiechu. Bo go nam najbardziej brakuje - podkreślali konecczanie. Na kwadrans przed północą cały plac był już szczelnie wypełniony świętującymi osobami. Zanim niebo nad miastem rozbłysnęło fajerwerkami, bawiono się przy największych przebojach minionego roku, które w tym roku po raz pierwszy miksował zawodowy DJ. Imprezę poprowadził Dariusz Ogłoza, wicedyrektor Domu Kultury. Nie zabrakło oczywiście gorącego bigosu i pieczonej kiełbasy oraz symbolicznej lampki szampana dla wszystkich przybyłych na zabawę osób. Tuż przed północą nadziei, jedności, spokoju i wiele optymizmu w Nowym Roku mieszkańcom miasta i gminy Końskie życzył burmistrz Krzysztof Obratański, któremu towarzyszyli jego zastępcy - Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński. Później rozpoczęło się wspólne odliczanie, a minutę po północy niebo nad Końskimi rozświetlił pokaz sztucznych ogni, który przyciągnął kolejne grupy mieszkańców. Efektowne fajerwerki wybuchające nad parkiem można było podziwiać przez około 10 minut. Taneczna zabawa trwała do godziny 1-szej.


 


Świąteczny nastrój i wspólne kolędowanie

Tuż po świętach w czwartek 28 grudnia br. w sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbył się koncert kolęd i pastorałek pt. "Aniołowie w niebie śpiewają". W wyjątkowym, świątecznym nastroju zgromadzeni mieszkańcy mogli wspólnie śpiewać te tradycyjne kolędy jak i mniej znane pastorałki. Na scenie zaprezentował się Marek Werens z zespołem, Dominika Wróbel oraz młody i utalentowany muzycznie Wojtek Misiowiec. Ponadto wspólne kolędowanie uświetnili: Andrzej Kos wraz z córką Mają, Ala Woldańska ze Studia Piosenki oraz Anna Wiaderna pracownik koneckiego Domu Kultury, a akompaniował Roman Cieślak - instruktor muzyczny koneckiego Domu Kultury. Swoje muzyczne umiejętności zaprezentowały również dzieci z Młodzieżowej Orkiestry Rozrywkowej pod kierunkiem Izabeli Wojcierowskiej wykonując kolędę "Wśród nocnej ciszy". Na zakończenie artyści wspólnie wykonali utwór pt." Znak pokoju". Zgromadzonych mieszkańców powitał dyrektor placówki Piotr Salata, koncert kolęd poprowadziła Anna Wiaderna, która jednocześnie była inicjatorem kolędowania. We wspólnym świątecznym kolędowaniu wziął udział także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Jasiński.


Scena 2017

8 grudnia br. o godz. 17.00 w MGDK w Końskich miał miejsce Koncert Finałowy XXI Koneckiego Przeglądu Form Estradowych „SCENA 2017”.
Podczas koncertu zaprezentowało się 22 laureatów konkursu w czterech kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat. Zostali oni wyłonieni przez Jury spośród 84 wykonawców w dn. 1.12.2017 r. podczas przesłuchań konkursowych w MGDK.
W skład Jury wchodzili: Jerzy Gumuła (WDK Kielce), Michał Stachurski (WDK Kielce), Jan Bukład (MGDK Końskie). Finaliści dopiero na dzisiejszym koncercie dowiedzieli się jakie miejsca i nagrody zdobyli mimo, że Jurorzy swój werdykt ustalili już podczas przesłuchań konkursowych. Fundatorem nagród finansowych w konkursie jest Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Koncert poprowadził Aleksander Kopański przy współudziale Anny Wiadernej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zapraszamy za rok!

------------------------------------------------------------------
XXI Konecki Przegląd Form Estradowych 
„SCENA 2017”


LAUREACI:

1. Weronika Honczaruk i Ola Honczaruk – wyróżnienie w Kategorii I (7-9 lat)
2. Barbara Garlińska – wyróżnienie w Kategorii I (7-9 lat)
3. Martyna Bąk – III miejsce w Kategorii I (7-9 lat)
4. Zuzanna Gardulska – II miejsce w Kategorii I (7-9 lat)
5. Marta Marczyńska – I miejsce w Kategorii I (7-9 lat)

6. „Królewiaczki” - wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
7. Ola Bukowiecka – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
8. Amelia Grochala – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
9. Apolonia Cacek – wyróżnienie w Kategorii II (10-12 lat)
10. Agnieszka Honczaruk – III miejsce w Kategorii II (10-12 lat)
11. Jadzia Kołodziej – II miejsce w Kategorii II (10-12 lat)
12. Nina Filiks – I miejsce w Kategorii II (10-12 lat)

13. Julia Brzykcy – wyróżnienie w Kategorii III (13-15 lat)
14. Jagoda Szczegielniak – wyróżnienie w Kategorii III (13-15 lat)
15. Julia Swat – III miejsce w Kategorii III (13-15 lat)
16. Dawid Lewosiński – II miejsce w Kategorii III (13-15 lat)
17. Zuzanna Dudek – I miejsce w Kategorii III (13-15 lat)

18. Julia Pałgan – wyróżnienie w Kategorii IV (16-19 lat)
19. Wojciech Kołodziejczyk – wyróżnienie w Kategorii IV (16-19 lat)
20. Alicja Woldańska – III miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)
21. Agata Ciołkiewicz - II miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)
22. Patrycja Dukat - I miejsce w Kategorii IV (16-19 lat)

 


Wieczór Andrzejkowy

Wieczór Andrzejkowy już za nami… W czwartek w dniu św. Andrzeja, 30 listopada br. w pięknej scenerii sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyło się spotkanie andrzejkowe. "Wieczór Andrzejkowy" przygotowała i poprowadziła Anna Wiaderna z koneckiego Domu Kultury. Mieszkańcy Końskich oraz zaproszeni goście mieli okazję wspólnej zabawy oraz niezapomnianych wrażeń pełnych magii. Na sali pojawiły się wróżki, w które wcieliły się uczennice I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich: Zuzia Szlenk, Ala Woldańska, Julia Kasielska i Klaudia Gardzińska. W spotkaniu andrzejkowym uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich na czele z Zarządem Jolantą Rydzewską, Teresą Dunajską i Grażyną Chwałek. Na scenie wokalnie zaprezentował się gość specjalny Andrzej Kos, który zaśpiewał utwory znanych śpiewających Andrzejów. Przy blasku świec, w tym dniu nie zabrakło wróżb, przysłów andrzejkowych, staropolskich zwyczajów andrzejkowych oraz dobrej muzyki w wykonaniu: Andrzeja Rosiewicza, Andrzeja Sikorowskiego, Andrzeja Rybińskiego, Andrzeja Piasecznego czy Andrzeja Zauchy. Ten magiczny wieczór na długo zapadnie w pamięci uczestników.

 

"Wieczór Andrzejkowy"

wśród łanów świec świateł zapalonych

wróżb i czarów

zarzucona kotwica

przy dźwiękach muzyki rozbudzona ufność

magii

zakładką

czwartkowego zimowego wieczoru

tajemnicze oddechy przemykających wróżek

spływające przez klucz kaskadami woskowe przeznaczenia

ćwierkająca andrzejkową kreacją

pachnąca

winem czerwonym

kobiecość

uwiecznię słowami na pięciolinii pamięci

wieczór wyjątkowy

posłuchaj i uwierz mi

wieczór z gracją podany na talerzu

jak dobrze że co roku wraca...

wraca jak podniebne gołębie

schowam w sercu ten scenariusz

nie na zakurzone półki

będę przewracać przy jaśminowej herbacie

głosy kartek  

 

Janina Malicka

 

 

 


 Agnieszka i inni

IX Konecki Przegląd Piosenki " Poezja w piosence - Agnieszka i inni" już za nami. 24-go listopada na scenie Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich w finale zaprezentowało się 14-tu wokalistów z województwa świętokrzyskiego między innymi: z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opoczna, Staszowa i Końskich. Pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie wyśpiewała Izabela Czapla, która na przeglądzie wystąpiła już po raz trzeci. Mieszka w Końskich, a pracuje jako instruktor muzyczny w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Opocznie. Iza zaprezentowała bardzo wysoki poziom zarówno wokalny jak i aktorski w piosence pt. "Szparka sekretarka". Finał przeglądu piosenki poprowadził Aleksander Kopański - instruktor teatralny koneckiego Domu Kultury. Organizatorem tego znanego już w Końskich przeglądu piosenki był Roman Cieślak instruktor muzyczny, który również akompaniował wszystkim wykonawcom wraz z Markiem Wąsikiem, Krzysztofem Śliwińskim i Zbigniewem Werensem. W tegorocznym jury zasiedli: Paweł Solarz, dziennikarz z Radia Kielce, Piotr Salata, dyrektor Domu Kultury oraz Marzena Kądziela, dziennikarz z Echa Dnia. Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wysoki poziom wykonywanych utworów Agnieszki Osieckiej. W rezultacie jury postanowiło przyznać I miejsce Izabeli Czapli, II miejsce Barbarze Kaczmarskiej, dwa III miejsca przypadły Julii Pałgan i Michałowi Trojanowskiemu z Końskich. Były również wyróżnienia, które otrzymali: Dominika Bugajska z Ostrowca Świętokrzyskiego, Dominika Mazur z Sandomierza, Angelika Salus z Ostrowca, Patrycja Dukat z Końskich i Wojciech Leśniewski z Sandomierza. Nagrody i wyróżnienia osobiście wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański.

Laureaci konkursu oraz Burmistrz Krzysztof Obratański


Spotkanie twórców kultury

 

17 listopada br. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się niecodzienne spotkanie koneckich twórców kultury. Pomysł takiego zintegrowania wszystkich ludzi kultury zainicjował dyrektor koneckiego Domu Kultury Piotr Salata, by w ten sposób zaznaczyć jak ważna jest kultura i artyści z nią związani. Na to spotkanie oprócz znanych artystów rzeźbiarzy, pisarzy i muzyków z terenu naszego powiatu przybyli również burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański oraz zastępca burmistrza - Krzysztof Jasiński.

Temu magicznemu spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii otworkowej zaprezentowana przez dr Lecha Lipca, dla którego zdjęcia to pasja. Autor fotografii, wszystkim zebranym artystom, najpierw zaprezentował film złożony ze swoich zdjęć i recytacji poezji współczesnego poety Krzysztofa Buszmana, recytowanych przez nieżyjącego już ulubionego aktora Leszka Lipca - Krzysztofa Kolbergera.

Wspaniałą niespodzianką dla wszystkich okazał się recital Tomasza Kordeusza, który poprzez swoją muzykę i poezję zabrał nas do „Krainy łagodności” pełnej miłości, przyjaźni, spotkań
z drugim człowiekiem oraz nostalgii i pięknych krajobrazów.

Na pierwszym spotkaniu twórców kultury pojawili się koneccy artyści działający na różnych polach sztuki. Mogliśmy wspólnie powspominać oraz porozmawiać o nowych planach artystycznych. Spotkaliśmy między innymi pisarkę Pelagię Borowską, poetkę i malarkę Elżbietę Musiał, poetki Janinę Malicką i Agnieszkę Czarnecką, malarkę i fotografkę Zofię Turno, wokalistki Dominikę Wróbel i Darię Pol, instrumentalistę Jana Bukłada, fotografików Lecha Lipca, Wiesława Turno, malarzy Tadeusza Czarneckiego, rzeźbiarzy Grzegorza Króla, Adolfa Tomasika, rysownika Mariana Chochowskiego. Byli też muzycy młodego pokolenia jak Kamil Klusek, Grzegorz Salata, Marcin Wróbel, Piotr Cieślak, Jan Salata, Bartek Gärtner i wiele innych osób.

 

  Tomasz Kordeusz

  Lech Lipiec

 


Sielpia-Końskie 2017

20 października br. w Galerii DeK Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyła się wystawa poplenerowa VI Artystycznego Pleneru Malarsko-Fotograficznego "Sielpia-Końskie 2017". Tegoroczny plener odbył się w dniach od 18 do 25 czerwca tego roku. Komisarzem i pomysłodawcą pleneru jest Kamila Dobrowolska instruktor plastyki w koneckim Domu Kultury. W czasie wystawy zaprezentowanych zostało ponad pięćdziesiąt prac malarskich i fotograficznych wykonanych przez artystów zarówno koneckich, ale również z różnych zakątków Polski. W sumie na otwartej przestrzeni pracowało 20 artystów. Przez osiem dni malarze i fotograficy z całej Polski uwieczniali piękne okolice naszego regionu. Większość z nich na ziemi koneckiej gościła po raz pierwszy, a była to grupa fotografików ze Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”, której przewodniczył Wiesław Wielomski. Ta grupa fotografików każdego dnia wyruszała w nieznany dla nich region naszego województwa, by na fotografiach wyodrębnić ciekawe pejzaże i unikatowe ujęcie aparatem fotograficznym. Atmosfera w czasie wernisażu była wyjątkowa, ponieważ wszyscy artyści mogli powspominać wspólnie spędzony czas oraz spotkać się ze zwiedzającymi wystawę
 i opowiedzieć o warsztacie artystycznym powstałych prac. Wśród zaproszonych gości był zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który podziękował wszystkim za udział w plenerze i tak piękne prace wykonane przez prawdziwych artystów. Otrzymał on od Kamili Dobrowolskiej komisarza pleneru "upominek" w ramach podziękowania za pomoc w przygotowanie tegorocznego pleneru. Prezentem był obraz malowany akwarelą przez uczestnika Romualda Romańczyka z Czechowic Dziedzic. Ponadto szczególne podziękowania złożyła dla Pana Grzegorza Ciury właściciela ośrodka wypoczynkowego "Łucznik", który również włączył się w zrealizowanie VI Pleneru Arytystyczno - Malarskiego "Sielpia - Końskie 2017". Poplenerową wystawę otworzył zastępca dyrektora koneckiego Domu Kultury Dariusz Ogłoza. Tegoroczny VI Plener Artystyczny objęty został Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Ekspozycję wystawionych prac malarskich i fotograficznych można oglądać do 10 listopada br.

  Uczestnicy pleneru

  Zaproszeni goście

 


Kalendarium

Październik 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zegar

Pogoda