Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Archiwum

Czcionka:

II Miejsce w I-szym Świętokrzyskim Festiwalu Seniorów!!!

Jak wcześniej informowaliśmy, po zakwalifikowaniu się na wstępnych eliminacjach, braliśmy udział w I-szym Świętokrzyskim Festiwalu Seniorów, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w dniu 10.10.2018 r. Występowała tam nasza solistka - Teresa Krawczyńska oraz kabaret TAKIEBABKI w składzie: Barbara Zenka, Teresa Dunajska, Jolanta Rydzewska, Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska i Barbara Stefańczyk. W festiwalu brało udział 36 zespołów w różnych kategoriach. Z radością informujemy, że nasza grupa kabaretowa TAKIEBABKI zajęła II miejsce w kategorii Kabaret i tym samym zakwalifikowała się do występu na planowanym - krajowym festiwalu seniorów. W załączeniu zdjęcie grupy z Marszałkiem Województa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem no i oczywiście ze statuetką!

 


Inauguracja roku akademickiego "UTW" 2018/2019

W dniu 9.10.2018r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2018/2019, na którą przybyli licznie słuchacze UTW oraz zaproszeni goście: Burmistrz MiG Końskie - Krzysztof Obratański, Z-ca Burmistrza - Krzysztof Jasiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich - Zbidniew Kowalczyk, Czlonek Zarządu Powiatu Koneckiego - Dorota Duda, Naczelnik Wydziału Politryki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - Krzysztof Stachera, dyrektor Biblioteki Publicznej Dariusz Kowalczyk oraz dyrektor MGDK Piotr Salata i Anna Wiaderna. Tradycyjnie, odśpiewana została pieśń GAUDEAMUS IGITUR przez chór działający pod kierunkiem Jana Bukłada. Inaugurację uświetnił swoim występem młodzieżowy zespół MILKY BAND, którego opiekunem jest znany muzyk Marek Werens oraz młody talent muzyczny Wojciech Misiowiec. Występy nagordzone zostały gromkimi brawami. Sami słuchacze również wnieśli swój udział w uświetnieniu wydarzenia: wierszami napisanymi przez Ewę Staromłyńską i przez nią deklamowanymi, piosenkami w wykonaniu Teresy Krawczyńskiej, występem chóru oraz "Świadectwem studenta" - wywiad przeprowadzony przez Ewę Staromłyńską ze studentem Stanisławem Chojnackim. Niespodzianką było wręczenie reprezentatywnej grupie słuchaczy indeksów /wszyscy studenci otrzymają indeksy/. Teraz czujemy się prawdziwymi studentami!


"Pociągiem do bezpieczeństwa"

W dniu 29.09.2018r. grupa naszych studentów UTW wzięła udział w projekcie "Pociągiem do bezpieczeństwa" tzn. wyruszyła w podróż pociągiem z Kielc do Sandomierza. Zaproszenie do udziału otrzymaliśmy z Komendy Policji. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu "Świętokrzyska Koalicja Seniorów" i udział w niej wzięło ok 150 seniorów z całego województwa. W czasie podróży odbywały się warsztaty z samoobrony, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy jak działają kieszonkowi złodzieje itp. Zamówiona została piękna pogoda na zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem.


I-szy Świętokrzyski Festiwal Seniorów

Nasze Stowarzyszenie UTW otrzymało zaproszenie do udziału w I-szym Świętokrzyskim Festiwalu Seniorów organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, w ramach obchodów 20-lecia województwa świętokrzyskiego, które odbędzie się w dniu 10.10. br. w WDK w Kielcach. Udział w tym wydarzeniu poprzedzony był eliminacjami regionalnymi w dniu 20.09.br. w WDK Kielce. I tu dobra wiadomość: do finału zakwalifikowała się nasza solistka – Teresa Krawczyńska oraz kabaret „TAKIEBABKI”.


I Konecka Senioriada 2018

Dzień 16.09. br. długo zostanie w naszej pamięci. Własnie tego dnia odbyła się I Konecka Senioriada 2018. Pomysłodawca, Rada Seniorów, zaprosiła do współorganizowania przedstawicieli wszystkich organizacji skupiających naszą bardzo dorosłą już młodzież. Pomysł zaakceptowali Burmistrzowie MiG, a pracownicy Domu Kultury pięknie przygotowali i poprowadzili uroczystość. Tak więc i my mieliśmy swój udział w zabawie o czym świadczą załączone zdjęcia. Wystąpili: nasza solistka Teresa Krawczyńska - niejednokrotnie już swym śpiewem uświetniała nasze spotkania oraz grupa kabaretowa „TAKIEBABKI” w składzie: Barbara Zenka, Teresa Dunajska, Jolanta Rydzewska , Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska, Barbara Stefańczyk – przedstawiły skecze pt. „Ławeczka” oraz „Lokomotywa dziejów”.


Rajd pieszy do Koczwary

No i zaczęło się! W dniu 8 września br. słuchacze UTW wzięli udział w rajdzie pieszym do Koczwary. Celem wyprawy był obiekt rekreacyjno-sportowy, gdzie czekała na nas, też słuchaczka UTW, p. Bożenna Zapała – Sołtys Koczwary. Pani Sołtys przyjęła nas niezwykle gościnnie – za co serdecznie dziękujemy! Jak zwylke Studenci dopisali, mimo padającego deszczu. Swoim humorem zaczarowaliśmy pogodę i słonko nam już świeciło! Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę!


Pobyt w Łazach

W dniach od 11 sierpnia do 22 sierpnia br. grupa słuchaczy UTW regenerowała swe siły w nadmorskiej miejscowości Łazy. Pogoda i humory im dopisywały co widać na załączonych zdjęciach.

 


Zakończenie roku akadmickiego 2017/2018

W dniu 26.06.2018 r. w gościnnych progach Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich studenci, na uroczystym spotkaniu, zakończyli rok akademicki 2017/18! Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Włodarze Powiatu, Miasta i Gminy oraz Dyrektor MGDK. Były przemówienia, gratulacje od władz samorządowych i życzenia oraz podziękowania dla wykładowców i instruktorów. W wystąpieniu swym Prezes Stowarzyszenia Jolanta Rydzewska podziękowała wszystkim za aktywność i zaangażowanie stwierdzając, że wszyscy studenci zaliczyli ten rok z wynikiem bardzo dobrym. W imieniu Zarządu i studentów UTW podziękowała władzom samorządowym powiatu i miasta, gdyż dzięki ich wsparciu mogliśmy prowadzić na tak szeroką skalę działalność. Część artystyczna, przygotowana została przez samych studentów. Wystąpił chór pod kierunkiem p. Izabeli Wojcierowskiej, pięknie zaśpiewała nam Teresa Krawczyńska, której podkład muzyczny zapewnił instruktor MGDK - Roman Cieślak. Ewa Staromłyńska zaprezentowała przez siebie napisany wiersz o wymownym tytule „Walizka” - przecież pakujemy się na wakacje..., ale też wystąpił nasz zespół teatralny, którym opiekuje się instruktor MGDK - Aleksander Kopański, ze scenką kabaretową pt. „Ławeczka”, którą zaprezentowały studentki: Barbara Stefańska, JolantaSykuła, Elżbieta Bilska, Teresa Dunajska, Barbara Zenka i Jolanta Rydzewska.Część artystyczną uświetnił swym występem zaproszony Gość: Marek Werens - znany muzyk, kompozytor, autor tekstów, nauczyciel muzyki no i oczywiście świetny wokalista!

Życzymy wspaniałych wakacji, abyśmy mogli spotkać się w nowym roku akademickim, który rozpoczniemy w październiku 2018 roku z dobrze naładowanymi akumulatorami ….energią do dalszego działania!

 


"Pocałunki" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Wczorajszy (12 czerwca) wykład poświęcony był Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Postać poetki i dramatopisarki przybliżył nam p. Andrzej Marek Lenart. Szczególnie omówił wiersze ze zbioru „Pocałunki” - nie tylko o miłości i tęsknocie, ale też o sensie życia i przemijaniu. Niektóre z tych wierszy miała w swoim repertuarze p. Ewa Demarczyk. Wykład niezwykle interesujący - nagrodzony był przez słuchaczy gromkimi brawami.


Rajd do....Nieba!

Studenci UTW aktywnie spędzają czas. Rajd pieszy miał być do Gatnik, a tu niespodzianka...idziemy do Nieba, potem na skałki, no i do Piekła! Było dużo śmiechu, konkursów z nagrodami no i oczywiście piknik z tańcami w gościnnym NIEBIE! Oprawę muzyczną zapewnił nam student Ryszard, a drewno do pieczenia – Nadleśnictwo Barycz i Leśnictwo Gatniki. Bardzo dziękujemy! Było wspaniale.....jak to w niebie!


"Świat wolności"

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę       29 maja br. niezwykle ciekawy wykład pt. „Świt wolności” poprowadził p. Krzysztof Woźniak - znany regionalista, pasjonat historii i członek Komisji Opieki nad Zabytkami przy oddziale PTTK Końskie. Słuchacze gromkimi brawami nagrodzili Wykładowcę.


"Porozmawiajmy o bezpieczeństwie"

Jak zapowiadaliśmy w dniu 15.05.2018r. członkowie UTW - Aktywni wysłuchali wykładu przygotowanego przez pracowników Komendy Powiatowej Policji w Końskich na tematPorozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Omówiona została Krajowa Mapa Bezpieczeństwa - każdy z nas może mieć udział w jej aktualizacji. Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb człowieka. Słuchacze otrzymali ulotki z numerami alarmowymi oraz kontaktem do dzielnicowego-stosownie do rejonizacji. Temat bezpieczeństwa, zainteresował słuchaczy, co odzwierciedliło się w dyskusji i w zadawanych pytaniach, na które odpowiedzi udzielali funkcjonariusze Policji.


227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dla nas będzie to niezapomniany dzień, gdyż nasi słuchacze zostali zaproszeni do udziału w inscenizacji historycznej przygotowanej przez p. Annę Wiaderną z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. W inscenizacji udział wzięli: Ania Wilkus, Bogdan Kijewski, Ewa Staromłyńska, Jola Gregorczyk, Marian Paras, Jola Sykuła, Alicja Nowek, Ryszard Brzeziński, Ewa Samson, Teresa Dunajska, Andrzej Kołodziejczyk, Ewa Podżerek, Krystyna Brzezińska, Letusława Rejczak, Stanisław Chojnacki, Basia Stefańczyk i Jola Rydzewska. W pięknych strojach z epoki czuliśmy się jakby przeniesieni w czasie.... w atmosferę tamtych dni. To było cudowne przedstawienie!

 


"Bardzo Młoda Kultura"

UTW - Aktywni przystąpił do udziału w projekcie Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej realizowanej przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich, w ramach programu "Bardzo Młoda Kultura", finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Województwo Świętokrzyskie. W dniach 20,22 i 29 kwietnia braliśmy udział w tych warsztatach.


Wycieczka do Zakopanego

Wesoły autobus - to wycieczka słuchaczy UTW do Zakopanego. Jak Zakopane to oczywiście słynny deptak Krupówki pełen restauracji i sklepików z pamiątkami – oj kuszą one kuszą...ale też i spacer Doliną Chochołowską – 10 km, dzielni studenci....zmęczeni ale szczęśliwi!


Sadzenie lasu

Studenci UTW - Aktywni Końskie, jak nazwa wskazuje są ciągle w ruchu. W piątek tj. 20.04.2018r. Sadziliśmy las w leśnictwie Wąsosz. To był wspaniały dzień, połączyliśmy przyjemne z pożytecznym - dla nas i dla środowiska.

 


Ziemia Święta

To było niezwykłe spotkanie słuchaczy UTW z Ziemią Świętą - Jerozolimą. Wykład - prelekcję multimedialną - pt. „Ziemia Święta jako piękna ewangelia od praojców po współczesność” wygłosił ks. prof. Jacek Kucharski - wykładowca na KUL im. Jana Pawła II w Instytucie Teologicznym w Radomiu oraz we Lwowie. Jest on też Moderatorem Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej. Bardzo ciekawie opowiedziana historia Ziemi Świętej oraz wspomnienia i zdjęcia z pielgrzymki. Wspaniały wykład nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami na stojąco! Mamy nadzieję, że ks. Jacek przyjmie nasze zaproszenie na kolejny wykład w nowym roku akademickim.


Praca i moje hobby
"Praca i moje hobby" to był temat wykładu wygłoszonego przez lekarza p. Jarosława Chmielnickiego. Sklejaniem pierwszych modeli zainteresował się już w dzieciństwie. Były to modele z papieru, tektury... Obecnie jest to pasja modelarska, która pozwala się wyciszyć i odstresować  po pracy. Z chwilą nauczenia się czytania, drugą pasją stały się książki. Czyta je w każdej wolnej chwili. O swojej pasji można ciekawie i bez końca mówić o czym przekonali się słuchacze UTW. Wykładowca nagrodzony został gromkimi brawami!


Wyjazd do Sejmu
Wyjazd do Sejmu cieszył się wielkim zainteresowaniem, więc w dniu 29.03.2018 r. następna grupa słuchaczy,
 jak poprzednio zwiedziła Sejm, gdzie przywitał nas Wicemarszałek Sejmu p. Ryszard Terlecki zapraszając do
swojego biura na krótką rozmowę, spacerowała po Łazienkach Królewskich oraz odwiedziła Centrum Nauki 
Kopernika, gdzie już wiemy, że wszyscy, niezależnie od wieku, mogą się świetnie bawić.Wprawdzie pogoda nam 
nie dopisywała, ale humory tak! 


Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów

Grupa teatralna naszego UTW po raz pierwszy odważyła się pokazać większej publiczności i wzięła udział w I Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów organizowanym przez Dom Kultury w Opocznie w dniu 24.03.2018 r. Zgłoszony repertuar, to:

  • monolog pt. „Dyrektorka” w wykonaniu Teresy Dunajskiej

  • wiersz pt. „Damy” w wykonaniu Barbary Stefańczyk

  • piosenka pt. „ Być Kobietą” w wykonaniu Teresy Krawczyńskiej

  • „Lokomotywa dziejów” przedstawiona przez grupę teatralną w składzie: Grażyna-Barbara Zenka, Teresa Dunajska, Jolanta Rydzewska, Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska i Barbara Stefańczyk.

W przeglądzie brało udział 45 zespołów i solistów z woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Atmosfera przeglądu była bardzo sympatyczna i nasz występ publiczność nagrodziła dużymi brawami. Z przyjemnością informujemy, że nagrodę dla najlepszej wokalistki otrzymała nasza Teresa Krawczyńska. Gratulacje!!!!


Misterium Męki Pańskiej

Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Amatorski Konecki Teatr „AKT” w dniu 23.03.2018 r. wystawił spektakl Misterium Męki Pańskiej pt.”Pasja Miłości. Abyś Ty mógł żyć”. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku czynnie uczestniczyli w rekonstrukcji tych biblijnych wydarzeń.


Antoni Borowiec - nie/znany artysta

Kolejne spotkanie słuchaczy i kolejne niespodzianki! Oczywiście był wykład p. Magdaleny Weber na temat "Antoni Borowiec - nie/znany artysta". Wykład niezwykle interesujący, przybliżający nam postać wybitnego fotografa-artysty. W 1925 r. otworzył zakład fotograficzny w Końskich. Wielokrotnie doceniany i nagradzany na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Druga część spotkania była niespodzianką, przygotowaną dla naszych Panów z okazji Dnia Mężczyzn, który przypada 10 marca. Były życzenia, śpiew - w wykonaniu Teresy Krawczyńskiej i towarzyszącego jej chórku oraz wiersz "Warsztat" napisany i zadeklamowany przez studentkę Ewę Staromłyńską. Panowie zostali również obdarowani kubeczkami z napisem "Super Mężczyzna UTW - zasługuje na chwilę relaksu". Niespodzianka się udała, bo Panowie byli zadowoleni, co wynikało z podziękowań złożonych w ich imieniu studenta Stanisława Chojnackiego. 


 

Dzień Kobiet

To był wieczór pełen wrażeń! Spotkanie wyjątkowe – poświęcone Dniu Kobiet. Program artystyczny przygotowany przez studentów. Całość poprowadził p. Stanisław Chojnacki. Były wiersze, monologi, śpiew oraz występ grupy teatralnej pod kierunkiem p. Aleksandra Kopańskiego, która zaprezentowała skecz z „Klimakterium” pt. Lokomotywa. Gościem specjalnym był p. Andrzej Kos, zaprzyjaźniony z UTW i znany ze swej artystycznej działalności na terenie miasta.

 


 

43 Rajd Bab

Nam nie straszny mróz! Grupa słuchaczy UTW brała udział w 43 Rajdzie Bab organizowanym przez PTTK. Było super!


Wyjazd do Warszawy

”Pędź tam, gdzie chcesz. Jest tyle dróg, wybierz taką, byś mógł szczęśliwie spojrzeć w dal i rzec: „chwilo trwaj-jest pięknie!'' Taką chwilę przeżyli Studenci UTW jadąc 28 lutego br. do Warszawy. Ten piękny, choć bardzo mroźny dzień, miał kilka odsłon:

1/ pobyt w Selmie RP: zdobycie wiedzy na temat historii Sejmu w Polsce, pracy Sejmu i Senatu, udział w posiedzeniu Sejmu, a to wszystko pod troskliwą opieką Posła z Sandomierza, którym był Pan Marek Kwitek,

2/ spacer po Łazienkach Królewskich,

3/ wizyta w Centrum Nauki Kopernika, gdzie można się bawić świetnie w każdym wieku!

To był dzień niezapomnianych wrażeń!


Bal Maskowy

Studenci UTW nie tylko chodzą na wykłady i zajęcia ale też świetnie się bawią! W styczniu bawiliśmy się w gościnnych progach lokalu „U MOTYLA”. To był wspaniały bal maskowy!


Gospodarka i zasoby leśne

Gospodarka i zasoby leśne - to kolejny wykład dla słuchaczy UTW przygotowany i przedstawiony przez pracowników Nadleśnictwa – leśniczego p. Zygmunta Zaorskiego i p. Kamila Kubickiego. Praca leśnika kojarzy nam się z "panem w mundurze", spacerującym po lesie, z piórkiem w kapeluszu i dubeltówką. Nic bardziej mylnego! Zadaniem leśniczych jest las zasadzić, pielęgnować, chronić przed szkodnikami, wiatrem, mrozem ale też przed szkodliwym działaniem człowieka. Dbać o zwierzynę i ptaki leśne. Wykład bardzo interesujący i nagrodzony przez słuchaczy gromkimi brawami.


Sentymentalna podróż po Końskich

Tradycyjnie już co drugi wtorek miesiąca nasi słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczą w wykładzie poświęconym wybranej tematyce. Tym razem 6 lutego br. w "Sentymentalną podróż po Końskich" zabrał nas zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który na ten dzień przygotował wykład. Była to dla nas wszystkich wspaniała podróż po znanych miejscach naszego miasta, a przede wszystkim wróciły wspomnienia z młodości i dzieciństwa. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za wspaniałą podróż po Końskich. Następnie nasze koleżanki z chóru przygotowały muzyczną niespodziankę z okazji Walentynek. Zapraszamy na kolejny wykład za dwa tygodnie.

 


Spotkanie z Marzeną Kądzielą

 

Jeszcze jesteśmy pod wrażeniem wykładu p. Marzeny Kądzieli pt. "Półwysep Iberyjski – Hiszpania i Portugalia – podobieństwa i różnice", która w sposób niezwykle przyjemny i przystępny dla odbiorcy przeniosła nas w klimat tamtych rejonów.


 

1000 lat historii Końskich

Spotkanie słuchaczy z wykładem p. Kazimierza Wilka, zakończyło się owacjami na stojąco! Autor filmu pt.” 1000 lat historii Końskich” zakochany w naszym mieście, podzielił się z nami wiedzą o historii naszego grodu.

 


Wstęp do genealogii

5 grudnia 2017 roku na kolejnym spotkaniu słuchaczy UTW wykład pt. "Wstęp do genealogii" wygłosiła p. Elżbieta Duda. Podzieliła się swoimi doświadczeniami i zachęcała do tworzenia własnych rodzinnych drzew genealogicznych. Spotkanie to uświetnił również występ zespołu teatralnego "LUSTRO" z II LO, prowadzonego pod kierunkiem p. Ewy Paszyńskiej ze sztuką "Żywot człowieka poczciwego". Studenci gromkimi brawami nagrodzili aktorów.

 


Spotkanie świąteczno-opłatkowe

Na kolejnym grudniowym spotkaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbyło się w dniu 19 grudnia br. w koneckim Domu Kultury było wiele niespodzianek i świątecznego nastroju. Spotkanie podzielone zostało na dwie części: wykładową i świąteczno-opłatkową. Zgodnie z zapowiedzią odbył się wykład p. Karoliny Ksepskiej z Natur House „Mity Dietetyczne”. Niespodzianką okazał się drugi wykład ''Debata o bezpieczeństwie” - poprowadzony przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Wydział Prewencji – Naczelnika Wydziału Mariana Świeca oraz starszego sierżanta Piotra Przygodzkiego. Udział w spotkaniu wzięli również funkcjonariusze: Sylwia Sobczyńska, Tomasz Mikulski i Tomasz Kruszyna. Po zakończonym wykładzie w świątecznej scenerii przyszedł czas na życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Wśród zaproszonych gości byli; Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. W świąteczny nastrój wprowadziły życzenia złożone przez Zarząd UTW oraz burmistrza. Następnie przyszedł czas na modlitwę i wspólne życzenia, łamiąc się opłatkiem, które poprowadził ks. Piotr Ordowicz, wikariusz koneckiej Kolegiaty pw. św. Mikołaja. Wszystko to odbyło się wraz ze wspólnym śpiewaniem kolęd, które poprowadziła jedna ze słuchaczek UTW - Teresa Krawczyńska.

Było to wyjątkowe i świąteczne spotkanie, które wprowadziło nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 


 

 

 

 

 


 

Kalendarium

Październik 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zegar

Pogoda