Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czerwiec 2021

 

1 czerwca

Objazdowy Dzień Dziecka

Pięć miejsc w Końskich oraz Wiejskie Domu Kutury w Kornicy i Rogowie odwiedziliśmy zabytkowym cadillakiem z bajkowymi postaciami: Myszką Miki, Królewna Śnieżka oraz Elzą i Olafem z filmu "Kraina Lodu". Czekały tam na nas dzieci, którym rozdawaliśmy z okazji Dnia Dziecka upominki i słodycze. Myszka i Elza zadawały też maluchom zabawne zagadki, a bałwanek Olaf pompował balony, które fantazyjnie wiązał i przekazywał dzieciakom. Wiele dzieci robiło sobie z nami zdjęcia. 

W roku 2021 nie organizowaliśmy festynu ze względu na wciąż panującą pandemię. Nie zapraszaliśmy dzieci do siebie, lecz odwiedzaliśmy je w okolicach ich zamieszkania.

 

1 czerwca 

"Podróże po strunach"

Grupa młodych gitarzystów, uczniów instruktora Marcina Wróbla, zaprezentowało się podczas koncertu on-line

 

8 czerwca

Śpiewa Nicola Walczyk 

Nicola Walczyk - wokalistka Studia Piosenki SOLO działającego w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich w utworze pt. „The Show” (wyk. oryginalne: Lenka, muzyka: Jason Reeves, słowa: Lenka Kripac).
Przygotowanie, realizacja dźwięku: Maciej Lisowski.
Video: Aleksander Kopański.
9 czerwca
Warsztaty "Las w szkle"

Jak tworzyć czarowne maleńkie ogródki w szklanych naczyniach, można się było przekonać w środowe popołudnie przed „Egipcjanką”. Były to warsztaty „Las w szkle” organizowane przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich w ramach proektu „Active Citizens – Aktywne Społeczności”.

Na stołach wystawionych przed Miejsko – Gminnym Domem Kultury najpierw pojawiły się szklane naczynia. Potem uczestnicy warsztatów „Las w szkle” uzupełniali je kamyczkami, piaskiem, ziemią, by w końcu zasadzić maleńkie rośliny – paprotki, bluszcze, kaktusy, kalanchoe, pokrzywki czy aloesy.

Uczestników warsztatów przywitali dyrektor domu kultury Piotr Salata oraz współorganizatorka projektu i prowadząca spotkanie Izabela Ferenc. Początkowo nieco groźne niebo szybko przybrało przyjazne błękitne barwy, co zebranym przed „Egipcjanką” dodało nowej energii do pracy. Pani Izabela tłumaczyła krok po kroku, jak ze szklanego naczynia, ziemi, roślin i dodatków w postaci kamieni, sznurka czy kory utworzyć małe urocze ogródki. Floryści – amatorzy uważnie słuchali i przygotwywali swe prace.

- Bardzo nas cieszy, że warsztaty dawały uczestnikom tak wiele radości – podkreśla dyrektor Piotr Salata. - Podziwialiśmy ich zaangażowanie i pomysłowość. Warto przypomnieć, że udział w warsztatach był całkowicie bezpłatny. Biorący w nich udział otrzymywali od nas, także za darmo, naczynia, rośliny i wszelkie dodatki. Przygotowane samodzielnie ogródki zabrali do swych domów.

Dwie z prac pozostały w koneckiej placówce kultury. Jedną przygotowali członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku: prezes Jolanta Rydzewska, Jolanta Sykuła, Krystyna Chojnacka, Stanisław Chojnacki i Henryk Kosierkiewicz, drugą Wojciech Pargieła. Pan Wojtek osadził w misie nie tylko rośliny, ale i ozdoby ceramiczne, w tym wykonaną przez siebie miniaturę przyszłej siedziby Miejsko – Gminnego Domu Kultury w skali 1:222.

- Już zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach projektu – dodaje dyrektor Piotr Salata. - Będą to warsztaty ceramiczne, wieczór karaoke z nagrodami, wieczór filmowyz poczęstunkiem, wieczór gier planszowych i gra miejska. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na facebooku i naszej stronie internetowej.

Projekt Acive Citizens realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury.

 

10 czerwca

Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński

To kolejne spotkanie z cyklu Patronów Roku 2021 przygotowane przez Annę Wiaderną. Tym razem wystąpił z nią Rafał Włodarczyk.Przypomnijmy, że Rząd Polski ustanawiając Kardynała patronem roku oddał mu hołd, wyraził szacunek i wielkie uznanie za jego dokonania i poświęcenie dla kraju. W 2021 roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Alicja Woldańska zaśpiewała utwór "Czas na miłość

 

12 czerwca

Warsztaty dla kół gospodyń z gminy Końskie

W Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się spotkanie członków Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie. Jego organizacji podjęła się Anna Wiaderna. Warsztaty prowadziła Alicja Trukszyn doktor etnologii folkloru z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Pani doktor niezwykle ciekawie opowiada o roku obrzędowym na ziemi koneckiej. - Ja tylko mówię to, co członkinie i członkowie kół już dobrze wiedzą, ale nie widzą, że wiedzą - śmieje się Alicja Trukszyn. - Rok dzielimy na kalendarzowy, rolniczy, kościelny, świecki, rodzinny. My zazwyczaj przywiązujemy największą wagę do świąt kościelnych. Tymczasem tych świąt i związanych z nimi obrzędów, tradycji, magii jest znacznie więcej. Dziś zajmujemy się wiosną i latem, za tydzień zagościmy w jesieni i zimie.
W warsztatach wzięli udział przedstawicielki i przedstawiciele: KGW w Dziebałtowie, KGW „Koniczynka” w Proćwinie, KGW w Pile – Szabelni, KGW w Nieświniu, KGW „Gatniczanki” z Gatnik, KGW w Sworzycach, KGW w Przybyszowach, KGW „Cepterki” w Modliszewicach.
 
13 czerwca
Koncert na trawie. Marek "Makaron" Motyka i Robert Bodzioch
 
Kapryśna pogoda spłatała nam figla. Dlatego też pierwszy tegoroczny "Koncert na trawie" nie odbył się przed domem kultury, na letniej scenie lecz w "Egipcjance". Pierwsze koty za płoty.... potem już będzie tylko zielona murawa, słońce i piękna muzyka.????
Pierwszymi artystami cyklu niedzielnych popołudniowych koncertów byli bluesmani Marek Makaron Motyka i Robert Bodzioch
 
19 czerwca
Turiej szachowy o Puchar Dyrektora MGDK

Blisko 40 zawodników walczyło w sobotę o Puchar Dyrektora Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich. Puchar dla najlepszego szachisty trafił do Piotra Ciechońskiego z Katolickiego Ludowego Integracyjnego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego Gambit w Starachowicach.

 

I Otwarty Turniej Fide Rapid o Puchar Dyrektora MGDK w Końskich Piotra Salata odbywał się w sobotę 19 czerwca w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Współorganizowały go konecki dom kultury oraz Towarzystwa Szachowe „Husaria” z Puław. Pomysłodawcą był Adam Szymański, który prowadzi zajęcia szachowe przy koneckiej placówce kultury.

 

W auli znaleźli się zawodnicy w różnym wieku z województw świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Powitał ich dyrektor Piotr Salata, który przypomniał, że od ponad dwóch dekad w Końskich nie miało miejsca podobne szachowe wydarzenie. Dziękował Adamowi Szymańskiemu, sędziemu głównemu Aleksandrowi Kędzierskiemu, formie „CZA-TA” z Końskich, który wraz z domem kultury był sponsorem turnieju.

 

Po kilkugodzinnych zmaganiach poznaliśmy zwycięzców.

I miejsce i Puchar Dyrektora MGDK w Końskich zdobył Piotr Ciechoński z Katolickiego Ludowego Integracyjnego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Szachowego Gambit w Starachowicach.

 

II miejsce Piotr Cap z RPW Okucia Budowlane Łódź.

 

III miejsce Maciej Nowak z KS „Skoczek” ze Skarżyska Kamiennej.

 

IV miejsce Konrad Krupiński z Opoczna

 

V miejsce Mateusz Stefaniec z LUKKS Kielce

 

VI miejsce Marcin Oleksa z LUKKS Kielce

 

Tytuł Najlepszego Juniora do lat 18 zdobył Mateusz Suchanek z Końskich

 

Tutuł Najlepszego Juniora do lat 15 zdobył Antoni Magierowski z KS „Skoczek” ze Skarżyska Kamiennej

 

Najlepszą zawodniczką została Natalia Opala z „Hetmana” Ostrowiec Świętokrzyski

 

Najlepszym zawodnikiem z Końskich był Paweł Gajewski z MGDK Końskie

 

Najstarszym zawodnikiem był 76-letni Andrzej Słoka z LZS Kordian Bliżyn

 

Najmłodszym zawodnikiem był ośmioletni Nikodem Wysokiński z LUKKS Miedziana Góra

 

Najwyższy przyrost FIDE (1,59) Antoni Magierowski z KS „Skoczek” Skarżysko - Kamienna

 

20 czerwca

Koncert na trawie. Taraska

Bohaterką drugiego „Koncertu na trawie” była znakomita wokalistka występująca pod pseudonimem „Taraska”. Dla konecczan to jednak wciąż Paulina Tarasińska, które swe pierwsze muzyczne kroki stawiała w Miejsko – Gminnym Domu Kultury. „Tarasce” towarzyszył na instrumentach klawiszowych Piotr Kępa.

Niedzielny koncert odbywający się w pobliżu „Egipcjanki” na niewielkiej letniej scenie zgromadził publiczność, którą serdecznie powitał dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury Piotr Salata, który przedstawił „Taraskę” przypominając jej muzyczne początki w domu kultury, ale także mówił o osiągnięciach, jakimi może się pochwalić obecnie już ukształtowana muzycznie i bardzo ceniona wokalistka. Świadczą o tym zdobyte główne nagrody na prestiżowych festiwalach, ministerialne stypendia, występy w zespołach „Puder”, „Soulove”, wspólne występy z Piotrem Cugowskim, Wojtkiem Cugowskim, Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Skawińskim czy Andrzejem Krzywym.

Publiczność „Koncertu na trawie” mogła posłuchać znanych przebojów ulubionych wokalistek „Taraski”, jak i jej autorskich utworów, które jesienią mają ukazać się na jej płycie.

Kolejny „Koncert na trawie” w niedzielę 27 czerwca o godzinie 18. Wystąpi młodzież ze Studia Piosenki SOLO prowadzonego przez Macieja Lisowskiego. Wstęp wolny.

 

21 - 25 czerwca

Warsztaty ceramiczne "Kultura Egipska"

W ramach projektu Active Citizens odbywały się warsztaty ceramiczne, których tematem była kultura egipska, a konkretnie elementy egipskie, jakie można znaleźć w Końskich. Uczestnikami byli ceramicy w różnym wieku, a prowadził je Paweł Stasiński.

 

26 czerwca

Noc Świętojańska na Browarach

Przeurocze Koneckie Błonia stały się scenerią dla Nocy Świętojańskiej na Browarach. Była ludowa muzyka, widowisko, pochodnie, ognisko i puszczanie wianków o zachodzie słońca. Przysmakami częstowały koła gospodyń wiejskich z Modliszewic, Przybyszów, Gatnik, Dziebałtowa, Piły - Szabelni, Rogowa i Nieświnia.

Gości powitały wicedyrektor Miejsko - Gminnego Domu Kultury Marzena Kądziela oraz głwna organizatorka wydarzenia Anna Wiaderna. W gronie publiczności można było dostrzec między innymi przewodniczącego rady miejskiej Piotra Słokę, wiceburmistrzów Krzysztofa Jasińskiego i Marcina Zielińskiego. Mieszkańcy miasta i okolicy przybywali całymi rodzinami, rozkładali koce piknikowe, leżaki, krzesełka.

Na ludową nutę śpiewały Rogowianki i Korniczanki z akompaniamentem Jana Bukłada, na koniec zaś zespół Sokołów prowadzony przez Krystynę Nartowską z Kapelą Krzysztofa Wieruszewskiego.

Głównym trzonem imprezy było widowisko Noc Świętojańska przygotowane przez Annę Wiaderną z Grupą Artystyczną. W jej skław wchodzi młodzież: Alicja Woldańska, Julia Wąsik, Antonella Chianese, Kamil Cholewa, Daniel Feliński, Bartek Sota, Michał Gawroński, Marcin Stolarczyk, Kacper Młodziński, Dominik Pol oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jolanta Sykuła, Henryk Kosierkiewicz, Marian Paras i Grzegorz Maślak. Aktorzy ubrani w stylkowe stroke przedstawiali sceny inspirowane dawnymi zwyczajami Nocy Świętojańskiej. W programie pojawił się też wiersz koneckiej poetki Janiny Malickiej.

 

27 czerwca

Koncert na trawie. "Do, re, mi, fa, SOLO"

Studio Piosenki "Solo" Macieja Lisowskiego podsumowało działalność w roku szkolnym 2020/2021. Przed "Egipcjanką" stanęła scena, na której, jako gospodynie wystąpiły wokalistki - konferansjerki: Basia Garlińska i Maja Kosma. Za pracę w całym roku, zarówno na żywo jak i online, podziękował i wręczył dyplomy Maciej Lisowski.

W koncercie wystąpili: Maria Góral, Marta Radzimińska, Hania Wilk, Ania Zając, Radosław Nowacki, Kinga Chmielewska, Ania Dziuba, Maja Kosma, Alicja Michalczyk, Ania Zielińska, Basia Garlińska, Maja Grabarczyk, Martyna Bąk, Apolonia Cacek, Taja Kazimierska, Amelia Grochala, Paulina Stoińska, Nikola Kozłowska, Katarzyna Byczkowska, Maria Piec, Kasia Cuper, Nicola Walczyk, Jagoda Szczegielniak, Zuzanna Szlenk, Alicja Woldańska.

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny