Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Lipiec 2021

Czcionka:

2 lipca

Uczta z folklorem

Urszula Nowicka i Małgorzata Pasek zaprosiły publiczność na muzyczną ucztę. Tym razem panie przygotowały letnie dania na bazie produktów mlecznych Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Końskich z dodatkiem ziół i warzyw. 

Muzyczną cześć uczty wypełniły utwory zespołów "Korniczanka" i "Rogowianka", którym akompaniował Jan Bukład. 

 

4 lipca

Rodzinny Festyn Radia Kielce

Niedzielne popołudnie 4 lipca plac przed Miejsko - Gminnym Domem Kultury w Końskich zdominowali artyści, animatorzy, szczudlarze, których do naszego miasta przywiozło Radio Kielce. Gwiazdą był autor takich przebojów jak "Najpiękniejsza", "Macho" Krzysztof K.A.S.A. Kasowski.

Wielki Festyn Rodzinny Radia Kielce w Końskich był pierwszym na wakacyjnej mapie imprez kieleckiej rozgłośni.
 
5 - 9 lipca
I turnus Wakacyjnego Klubu Dziecka
Blisko 30 uczestników liczył pierwszy turnus Wakacyjnego Klubu Dziecka. Maluchy przez trzy dni jeździły do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gdzie zwiedzały muzeum oraz brały udział w licznych warsztatach i zabawach.
Dzieci miały także zajęcia plastyczne, ceramiczne i muzyczne w Miejsko - Gminnym Domu Kultury. Były też gry i zabawy na powietrzu.
 
5 - 9 lipca
Warsztaty ceramiczne
 
Egipskie rzeźby powstawały na warsztatach organizowanych przez Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Wystawa stworzonych dzieł ma odbyć się w sierpniu podczas Dni Końskich.
 
8 lipca
Warsztaty druku na tkaninie
 
W czwartkowe popołudnie w naszej sali "Egipcjanka" odbyły się warsztaty druku na tkaninie. Poprowadził je jeden z największych autorytetów w kraju w tej dziedzinie – konecczanin Tadeusz Grajpel, który prowadzi od wielu lat swoją Pracownię Badań i Edukacji Historycznej, wykłada na wielu uczelniach, prowadzi spotkania warsztatowe w całej Polsce.
Opierały się na odtworzeniu historycznej technologii zdobienia tkanin i papieru dekoracyjnego. Jest to metoda drzeworytowa, czyli polega na wykonaniu poprzez wycięcie w drewnianym klocku stempla do drukowania jakiegoś elementu zdobniczego, a następnie nałożeniu farby i odbiciu go na tkaninie.
 
11 lipca
Koncert na trawie. Robert Bodzioch
Robert Bodzioch był bohaterem niedzielnego "Koncertu na trawie", jaki odbył się 11 lipca w koneckim parku. Grał i śpiewał głównie nastrojowe ballady akompaniując sobie na gitarze.
Przypomnijmy, że Miejsko - Gminny Dom Kultury w Końskich każdej niedzieli zaprasza na "Koncert na trawie", podczas których siedząc na krzesełkach, ławkach, kocykach, leżakach, można posłuchać wykonawców prezentujących różne gatunki muzyki.
 
14 lipca
Wieczór gier planszowych
 
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wczorajszy "Wieczór gier planszowych". Przybyło około 50 uczestników ,którzy mogli wybierać z pośród 150 gier przygotowanych przez pana Macieja Prawdę z Koneckiego Klubu Gier Planszowych "GROTA". Wspólnie ze swoimi kolegami objaśniał on uczestnikom zasady gry oraz poprowadził spotkanie. Impreza odbyła się w ramach projektu ACTIVE CITIZENS (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz British Cunsil.
 
18 lipca
Koncert na trawie. Nicola Walczyk, Monika Zamachowska, Ala Zawisza
 
W niedzielę 18 lipca wystąpiły Nicola Walczyk oraz Monika Zychowicz i Ala Zawisza w towarzystwie naszego instruktora Macieja Lisowskiego. Pogoda dopisała, publiczność również.
 
25 lipca
Koncert na trawie. Z DeKa Franty
 
To był wyjątkowy „Koncert na trawie”. Jego wyjątkowość polegała nie tylko na składzie zespołu „Z DeKa Franty”, ale i na muzyce zaproponowanej przez grupę – ponadkontynentalnej, ponadpokoleniowej, po prostu pięknej.
Kolejna edycja cyklu „Koncerty na trawie” odbyła się w koneckim parku przed „Egipcjanką”. Organizatorem był, jak co niedziela, Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich.
Bohaterem spotkania był zespół „Z DeKa Franty” czyli akordeonista Jan Bukład, gitarzysta Roman Cieślak i perkusista Zbigniew Werens. Cała trójka to pracownicy koneckiej placówki kultury.
Koncert otworzyła wicedyrektor Marzena Kądziela, która przedstawiła muzyków i zapewniła, że wydarzenie będzie wyjątkowe ze względu na repertuar, jaki przygotowało trio. - To muzyka z kilku krajów, jak Włochy, Rosja, Brazylia, Argentyna – mówiła. - Utwory to prawdziwe perełki, które w kilku przypadkach znalazły się nie tylko na płytach, ale także na ścieżce dźwiękowej znanych filmów. Zachęcamy do dobrej zabawy – nucenia, śpiewania, tańczenia.
Potem stery przejął Aleksander Kopański, który poprowadził koncert. Nie tylko prezentował tytuły utworów, ale także opowiadał o nich w sposób ciekawostkowy. Przedstawił autorów takich hitów jak „Mała błękitna chusteczka”, „Libertango”, „Por una cabeza” czy „Padam, padam”. Mówił o różnych gatunkach jak tango, walc, polka, samba, slowfox. Wymieniał filmy, w jakich prezentowana muzyka odgrywała ogromną rolę. Tak więc publiczność mogła brać udział także w szybkiej edukacji muzycznej.
Jan Bukład, Roman Cieślak i Zbigniew Werens spowodowali, że ci, którzy uczestniczyli w koncercie, przenieśli się w wyobraźni między innymi do knajpek w Buenos Aires z nostalgicznym tangiem, na ulice Rio de Janeiro z soczystą sambą, do Paryża z klimatycznymi kafejkami, gdzie słychać akordeonowe walczyki. Otrzymali za to od publiczności gromkie brawa.
 
31 lipca
II Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich gminy Końskie. Etap II
 
Dwanaście zespołów z gminy Końskie rywalizowało w niedzielne popołudnie w kulinarno – artystycznym konkursie, który był drugim etapem II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich. Hasłem przewodnim były „Babcine przyprawy jako dodatek do tradycyjnych dań”. Na festynie na Browarach był także punkt, gdzie można było zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.
Organizatorzy z Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich nie mogli sobie chyba wymarzyć piękniejszej scenerii. Koneckie Błonia na Browarach w popołudniowym niedzielnym słońcu prezentowały się bajecznie. Nic więc dziwnego, że nad stawy przybyły tłumy – niektórzy z własnymi krzesełkami czy kocykami.
II Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie otworzył burmistrz Krzysztof Obratański, który szczególnie ciepło powitał członkinie i członków Kół Gospodyń Wiejskich, którzy przygotowali niezwykle kolorowe stoiska z tradycyjnymi potrawami. Burmistrz zachęcał publiczność do szczepień przeciwko COVID-19 wskazując specjalne stoisko, na którym można się było zapisać na szczepienie. Wraz z wiceburmistrzami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim oraz sekretarzem gminy Anną Głębocką rozdawali też specjalny dodatek „Echa Dnia” „#szczepiMYgminy” z najbardziej istotnymi informacjami.
Imprezę poprowadziła Anna Wiaderna, główna organizatorka imprezy z domu kultury, która na początku przedstawiła jurorów konkursu kulinarnego i artystycznego. Dr Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Kamila Kaczorowska – Bieniek z Domu Kultury w Opocznie, Rafał Kądziela muzyk z Opoczna oraz Stanisław Bożyk z Łodzi oceniali konkursowe potrawy tradycyjne z dodatkiem naturalnych przypraw pochodzących z ogrodów, lasów, łąk takich jak czosnek niedźwiedzi, majeranek, rozmaryn, lubczyk, jałowiec, chrzan, kminek. Były zupy, dania z dziczyzny, kaczki królika, kurczaka, pyzy i wiele innych. Oprócz potraw konkursowych na publiczność czekały inne zupy, pierogi, gołąbki, kapusty i niezliczona ilość ciast z sezonowymi jagodnikami na czele.
Gdy komisja oceniała dania, na scenie grała i śpiewała Kapela Łysogórska. Publiczność wraz z artystami śpiewała ludowe piosenki, niektórzy także tańczyli na murawie.
Ostatnią częścią spotkania na Browarach była prezentacja artystyczna dwunastu kół. Każdy zespół wkraczał na scenę nad stawem z własną scenografią przedstawiającą wiejskie chaty, weselne sale czy młyn mielący zboże na mąkę. Programy przedstawiały weselne obyczaje, wyprawę do młyna czy przyśpiewki dotyczące własnym miejscowości. Publiczność nagradzała wykonawców gromkimi brawami.
O zwycięstwo i nagrody finansowe walczyły następujące koła: „Cepterki” z Modliszewic, „Alebabki” z Wincentowa, „Koniczynka” z Proćwinia, „Pod Dębami” z Piły – Szabelni, „Gatniczanki” z Gatnik, „Rogowianka” z Rogowa, „Korniczanka” z Kornicy, KGW Nieświń, KGW Przybyszowy, KGW Nałęczów, Sworzyce, Dziebałtów.
Finał przeglądu odbędzie się 8 sierpnia podczas XVI Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2021”
 
 
 
 
 

Kalendarium

Styczeń 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny