Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Listopad 2021

Listopad

Finał projektu Active Citizens - Aktywne Społeczności

Zakończyliśmy realizację projektu Active Citizens – Aktywne Społeczności. Mimo problemów, jakie niosły za sobą obostrzenia związane z pandemią COVID-19, odbyły się wszystkie zaplanowane spotkania. Okazało się bowiem, że mieszkańcy miasta i gminy Końskie bardzo łaknęli integracji, zabawy, ale i edukacji. Koordynatorką była Izabella Ferenc.

Pierwsze spotkanie pod tytułem „Las w szkle” odbyło się 9 czerwca przed budynkiem domu kultury. Uczestnicy otrzymali od organizatorów szklane naczynia, ziemię, rośliny oraz różnorodne ozdoby naturalne. Pod opieką Izabellą Ferenc powstało 20 przepięknych prace. Prowadząca doradzała, jak zbudować maleńki ogródek i jak pielęgnować w domu zasadzone roślinki. Wojciech Pargieła przekazał własnoręcznie wykonane ceramiczne miniaturowe ozdoby, które także trafiły do szklanych naczyń.

Przedsięwzięcie „Kultura Egipska” odbywało się w dwóch turach pod kierunkiem instruktora ceramika Pawła Stasińskiego. Pierwszy z warsztatów ceramicznych miał miejsce od 21 do 25 czerwca, drugi od 5 do 9 lipca. Prace inspirowane były elementami „egipskimi”, jakie można znaleźć na budynku dawnej oranżerii egipskiej, a od dziesięcioleci siedzibie Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich. Wystawa pokazujące efekty pracy 41 ceramików można było oglądać podczas Dni Końskich w sierpniu 2021 roku.

50 chętnych zgromadził 14 lipca „Wieczór gier planszowych”. Okazało się, że ta dziedzina rozrywki wciąż ma swych amatorów. Prowadzący Maciej Prawda z Koneckiego Klubu Gier Planszowych „Grota” zaproponował do wyboru 150 planszówek.

W Grze Miejskiej „Moje Miasto” brało udział 10 drużyn – w sumie 29 osób osób w różnym wieku. 2 października na uczestników czekały puzzle ze zdjęciami ciekawych obiektów w Końskich, mapki, a także przygotowane wspólnie z Jednostką Strzelecką 2026 Końskie punkty kontrolne. Trasa gry liczyła ponad 7 km.

W trakcie gry uczestnicy poznawali ciekawostki związane z historią miasta, był też czas na integrację przy wspólnym stole.

Dwa z planowanych działań zdecydowaliśmy się zrealizować w naszych wiejskich placówkach, tak by zwiększyć udział osób, które na co dzień mogą mieć problem w dotarciu na wydarzenia kulturalne do Domu Kultury w Końskich.

W Wiejskim Domu Kultury w Kornicy 26 października czekał na chętnych wieczór filmowy z prawdziwym popcornem i popularnym napojem gazowanym. 28 października w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie zaś wieczór karaoke, gdzie najlepiej śpiewające osoby zdobyły nagrody pieniężne. W spotkaniach wzięło udział około 60 osób.

Na finał Izabella Ferenc poprowadziła 28 października w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich warsztaty rękodzieła, gdzie blisko 20 osób przygotowało z naturalnych materiałów wianuszki, kule ozdobne, leśne skrzaty i inne prace.

- Dzięki projektowi około 210 osób wzięło udział w różnorodnych bezpłatnych zajęciach – informuje dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata. - Różnorodność zaplanowanych w projekcie działań pozwoliła na udział osób o odmiennych zainteresowaniach, dzięki temu mogliśmy dotrzeć z ofertą do szerokiego grona odbiorców. Na spotkaniach uczestnicy się integrowali, wymieniali doświadczeniami, nabywali nowe umiejętności. Zawsze przygotowywaliśmy poczęstunek, napoje. Mieliśmy na cele projektowe 5 tysięcy złotych, dzięki czemu w konkursach mogliśmy przyznawać laureatom nagrody pieniężne, a udział we wszystkich wydarzeniach był darmowy. Nagrodami były także zestawy kosmetyków przekazane nam przez firmę „Ziaja”.

Jak dodaje wicedyrektor Marzena Kądziela, w organizację działań projektowych włączyli się oprócz pracowników domu kultury także członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026, zarząd i chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, właściciele Koneckiego Klubu Gier Planszowych Grota i inni. - Wszystkim serdecznie dziękujemy! Elementem, który na stałę zostanie z nami jest „Skrzynka pomysłów”, do której można wrzucać własne propozycje warsztatów, zajęć, wydarzeń, które mogą być realizowane w naszej placówce. Zachęcamy do czynnego udziału w przygotowaniach oferty kulturalnej.

Projekt realizowany był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury. 

 

 

7 listopada

Koneckie Zaduszki Jazzowe. Zespół Walk Away

 

 

Koneckie XVIII Zaduszki Jazzowe „Markowe Granie” zapadną widzom w pamięci nie tylko ze względu na znakomitą muzykę, ale i determinacji lidera grupy „Walk Away”, który mimo zasłabnięcia i wizyty w koneckim szpitalu wrócił na imprezę i w połowie koncertu dołączył do grających kolegów.

Przypomnijmy, że impreza narodziła się 18 lat temu w Osiedlowym Klubie „Kaesemek” po śmierci muzyka Marka Cieślaka. Było to bardzo zdolny kompozytor, instrumentalista, wokalista, lider zespołu „Sweet Combo”. Warto dodać, że muzyczne tradycje taty kontynuuje syn Piotr Cieślak, który jako perkusista związany jest z zespołem „Hash Cookie”. Przedwczesna śmierć Marka wstrząsnęła koneckim muzycznym światem, a jego koledzy, a przede wszystkim Piotr Salata, obecny dyrektor Miejsko – Gminnego Domu postanowili jesienią zorganizować w klubie koncert ku pamięci muzyka.

- Miał to być jeden koncert jazzowy, ale szybko okazało się, że konecczanie łakną tego rodzaju muzyki i dzięki wsparciu Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz władz miasta zapraszaliśmy publiczność na kolejne edycje „Markowego Grania” - mówi dyrektor Piotr Salata. - Od kilku lat imprezę organizuje Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich.

Koneckie Zaduszki gościły między innymi Grażynę Łobaszewską, Lorę Szafran, Ewę Urygę, Wojciecha Karolaka, Kubę Badacha z zespołem Poluzjanci, Marka Napiórkowskiego, Bogdana Hołownię, zespoły „String Conections” czy „Laboratorium”.

- W tym roku nie mieliśmy pewności, czy obostrzenia związane z pandemią nie przekreślą naszych planów organizacji kolejnej edycji „Markowego Grania” - kontynuuje dyrektor domu kultury. - Postanowiliśmy jednak zaprosić konecczan na jazzową imprezę w niedzielę 7 listopada, prosząc jednocześnie o noszenie maseczek. Okazało się, że nie było z tym problemu i cała widownia siedziała w sali restauracji „Leliwa” w maseczkach.

Jednak wieczorny koncert w pewnym momencie zawisł na włosku… A to za sprawą zasłabnięcia lidera i twórcy formacji „Walk Away” perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. Okazało się bowiem, że muzyk mieszkający na stałe w Szczawnicy, z której bezpośrednio przed koncertem dotarł do Końskich, poczuł się na tyle źle, że znalazł się w szpitalu.

- Mieliśmy informację ze szpitala, że muzyk powróci na scenę „Leliwy”, gdy jednak minęło pół godziny od zaplanowanego na godzinę 18. początku koncertu, a Krzysztofa Zawadzkiego wciąż nie było, jego koledzy z zespołu postanowili nie odwoływać imprezy i zagrać w trzyosobowym składzie – dodaje dyrektor.

Piotr Salata poinformował publiczność o niefortunnym zdarzeniu i zaprosił na scenę wibrafonistę Bernarda Maselego, saksofonistę Adama Wendta i basistę Tomasza Grabowego. Widzowie powitali muzyków wielkimi brawami. I te brawa towarzyszyły zespołowi przez cały koncert. Konecczanie i goście nagradzali brawurowe solówki członków grupy, klaskali w rytm i doskonale się bawili.

W pewnym momencie dyrektor Piotr Salata odebrał telefon od Krzysztofa Zawadzkiego, że ten opuścił szpital i mimo osłabienia postanowił towarzyszyć kolegom na scenie „Leliwy”. Po chwili perkusista dołączył do zespołu, co publiczność przyjęła owacją doceniając poświęcenie muzyka.

Walk Away to jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, który na muzycznej scenie obecny jest od 36 lat. Współpracował z wokalistkami najwyższej klasy jak Urszula Dudziak, Ewa Bem czy Lora Szafran, a także ze skrzypkiem międzynarodowej sławy Michałem Urbaniakiem. Warto wspomnieć, że w roku 1990 Walk Away grał jako support w trasie Milesa Davisa po Niemczech.

 

11 listopada 

Święto Niepodległości

 

 

Podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości w programie Anny Wiadernej z Miejsko – Gminnego Domu Kultury przed Pomnikiem Wdzięczności udział wzięli: młodzież licealna i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Role narratorów odgrywali: Ola Wiatr, Zofia Dudek i Mateusz Zaleśny. Marszałka Józefa Piłsudskiego zagrał Jakub Persona.

W pozostałych rolach licealiści: Maria Piec, Antonella Chianese, Michał Gawroński, Mikołaj Radek, Paweł Kwiatkowski, Kacper Miedziński, Kacper Kubała, Bartek Michałowski oraz słuchacze UTW: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jolanta Sykuła, Ewa Podżerek, Jolanta Gregorczyk, Grzegorz Maślak, Henryk Kosierkiewicz, Marian Paras, Andrzej Kołodziejczyk.

Zaśpiewali: Alicja Woldańska, Jagoda Szczegielniak, Olaf Młodziński, Patrycja Dukat.

Naszych artystów można było także usłyszeć w kolegiacie św. Mikołaja podczas mszy świętej za Ojczyznę. 

 

19 listopada

XII Konecki Przegląd Piosenki "Agnieszka i inni..."

 

 

Paulina Świątek z Krakowa zwyciężyła w finale XII Koneckiego Przeglądu „Poezja w piosence – Agnieszka i inni…”, który odbył się w koneckim Domu Kultury. Pokonała 13 innych wykonawców, w tym dwie wokalistki z Końskich: Alicję Woldańską i Nicolę Walczyk.

W konkursie wzięło udział 14 wokalistów z całej Polski. Bezkonkurencyjna okazała się Paulina Świątek z Krakowa. Drugie miejsce zajęła Zofia Liwierska, a trzecie Katarzyna Chodurek. Wraz z dyplomami trafiły do nich nagrody pieniężne. 2000 złotych za pierwsze, 1200 złotych za drugie i 800 złotych za trzecie miejsce.

XII Koneckiego Przeglądu „Poezja w piosence – Agnieszka i inni…”:

  • I miejsce – Paulina Świątek

  • II miejsce – Zofia Liwerska

  • III miejsce – Katarzyna Chodurek

Wyróżnienia otrzymali:

  • Karolina Kijak

  • Matylda Pietrzykowska

  • Klaudia Wójcik

  • Dominika Bugajska

Wyróżnione wokalistki otrzymali po 400 zlotych.

Konecki przegląd „Poezja w piosence – Agnieszka i inni…” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów piosenki w regionie. Od lat biorą w nim udział świetni wokaliści oraz małe zespoły wokalne czy wokalno – instrumentalne nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale także innych regionów Polski.

Jak mówi pomysłodawca konkursu i jego główny organizator muzyk Roman Cieślak, od początku imprezie towarzyszy zarówno piękna muzyka jak i wartościowe słowo, bowiem w ten sposób konecka placówka kultury chce promować ambitne, ponadczasowe i ponadpokoleniowe piosenki. Chce także, by dla młodego pokolenia autorytetami byli tacy autorzy jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta, Jacek Cygan, Andrzej Sikorowski, Jan Wołek, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Marek Grechuta, Edyta Bartosiewicz, Katarzyna Nosowska i wielu innych. 

 

20 listopada

35 lat "Rogowianki"

 

Mają w swym repertuarze ponad trzysta piosenek. Zdobyły wiele nagród na prestiżowych konkursach muzyki ludowej. Były ozdobą najważniejszych uroczystości w Końskich i w powiecie koneckim. To Zespół Śpiewaczy „Rogowianka” działający w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie od 35 lat. Piękne urodziny zespołu odbyły się w sobotę 20 listopada w rogowskiej placówce z inicjatywy Miejsko – Gminnego Domu Kultury oraz Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

Gdy 35 lat temu z inicjatywy z inicjatywy ówczesnego dyrektora Domu Kultury w Końskich Andrzeja Zdunka, instruktorki Elżbiety Sycz, muzyka Jana Bukłada oraz mieszkanek Rogowa Zuzanny Kapituły, Marceliny Lagner i Stanisławy Kozubskiej zakładano w podkoneckiej wiosce zespół, nikt pewnie nie przypuszczał, że przez dziesięciolecia będzie on jednym z filarów muzyki ludowej w powiecie koneckim. Tym bardziej, że ziemia konecka nie ma własnego folkloru, gdyż żyje na styku kultur opoczyńskiej i kieleckiej. Jednak to stało się wyróżnikiem zespołu, który ma w swym repertuarze zarówno piosenki kieleckie jak i opoczyńskie.

Pierwsze stroje śpiewaczki szyły sobie same, albo z pomocą Krystyny Szmit. Kierowniczką zespołu została Marcelina Lagner, a za przygotowania muzyczne odpowiedzialni byli Elżbieta Sycz oraz akordeonista, śpiewak, aranżer Jan Bukład. Siedzibą grupy był i jest Wiejski Dom Kultury w Rogowie, którym wtedy zarządzała Zuzanna Kapituła. Skład „Rogowianki” tworzyło na początku nawet 30 pań, którym towarzyszyła kapela pod kierunkiem Jana Bukłada. Potem nie było już tylu chętnych do wspólnego muzykowania, choć wielokrotnie podejmowano próby współpracy z miejscową szkołą, zachęcano wyjazdami na wycieczki, koncerty, konkursy. A tych było naprawdę wiele – w Busku Zdroju, Iłży, Kielcach, Jędrzejowie, Nowej Słupi, Szydłowcu, Przedborzu. Na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu można było obejrzeć nagrody, statuetki, dyplomy i kroniki, w których znajduje się wiele artykułów między innymi z „Echa Dnia”.

W sobotni wieczór do rogowskiej placówki kultury przybyło wielu gości. Byli gospodarze miasta i gminy Końskie: burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miasta Piotr Słoka, radny miejski i sołtys Rogowa Marek Kozerawski, starosta konecki Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, były burmistrz Końskich Michał Cichocki, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 Beata Salata i wielu, wielu innych. Powitali ich dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata oraz prowadzące uroczystość Urszula Nowicka i Maria Krawczyk (członkini zespołu). Oprócz pani Marii głównymi bohaterkami wieczoru były: Helena Kania, Krystyna Ziemnica, Maria Cygan, Irena Kołba, Anna Kowalska, Krystyna Makuch i akompaniator i szef muzyczny Jan Bukład.

Ze łzami wzruszenia, ale i z radosnym śmiechem goście oglądali pokaz zdjęć z 35 lat działalności „Rogowianki”. Pokazowi towarzyszyły piosenki zespołu, których ma on w swym repertuarze ponad trzysta. Kilkadziesiąt z nich jest uwiecznione na siedmiu płytach wydanych przez Miejsko – Gminny Dom Kultury we współpracy z Radiem Kielce.

Dla jubilatów i widzów wystąpiły znane koneckie wokalistki Iwona Stępień – Baran i Kinga Bukowiecka oraz trio z Domu Kultury „Z DeKa Franty” czyli Jan Bukład, Roman Cieślak i Zbigniew Werens.

Było mnóstwo gratulacji i życzeń od władz miejskich i powiatowych i innych przyjaciół zespołu, w tym od „Korniczanek” - młodszych koleżanek „Rogowianki”. Uczestnicy uroczystości otrzymali od zespołu najnowszą płytę, na której znajduje się 11 najpopularniejszych piosenek „Rogowianki’.

 

 

 

26 listopada

"Scena 2021" eliminacje

Od godziny 10.00 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich trwały przesłuchania konkursowe XXV Koneckiego Przeglądy Form Estradowych „SCENA 2021”.

Organizatorzy otrzymali 69 zgłoszeń we wszystkich kategoriach wiekowych z całego powiatu koneckiego. Ostatecznie do udziału w przeglądzie piosenki stanęło 51 podmiotów wykonawczych, w tym soliści, duety, kwartety oraz większe formy wokalne.

Oceny prezentacji konkursowych dokonało Jury w składzie: Milena Kiełtyk, Daria Pol oraz Paweł Okła.

Wszyscy wokaliści prezentowali wysoki poziom wykonawczy a na uwagę zasługuje przemyślany i odpowiedni dobór repertuaru. W tym miejscu należą się ogromne brawa instruktorom oraz Osobom pracującym z uzdolnionymi muzycznie dziećmi oraz młodzieżą.

Laureatami „SCENY 2021” zostali:

KATEGORIA I (7-9 lat)

Zespół „Malinki” – „W moim ogródeczku”

Adrian Mazur – „Chciałem być”

Maja Słowik – „I'll be standing”

Zofia Wilk – „Śpiewam i tańczę”

Anna Zając – „Śmieszna piosenka”

KATEGORIA II (10-12 lat)

Anna Dziubińska – „Radość najpiękniejszych lat”

Jakub Frączyk – „Zakazany owoc”

Marta Marczyńska – „Czarno-biały film”

Alicja Michalczyk – „Królowa dram”

Nadia Serek – „Czas nas uczy pogody”

KATEGORIA III (13-15 lat)

Weronika Kaniowska – „Love on the Brain”

Olaf Młodziński – „Misty”

Marianna Stępień – „Another Love”

KATEGORIA IV (16-19 lat)

Agnieszka Burtan – „Nie wie nikt”

Nicola Walczyk – „Jak na lotni”

Dawid Wąsik – „Writing's On The Wall”

Jagoda Szczegielniak – „Crazy in Love”

Jurorzy przyznali łącznie pięć I miejsc, cztery II miejsca, cztery III miejsca, trzy Wyróżnienia oraz po raz pierwszy w historii przeglądu Grand Prix (ze względu na jubileuszowy charakter dwudziestej piątej edycji najstarszego koneckiego konkursu piosenki).

O tym jakie miejsca zdobyli Laureaci, dowiedzą się oni podczas Koncertu Finałowego XXV Koneckiego Przeglądu Form Estradowych „SCENA 2021”, który odbędzie się w dn. 3.12.2021 r. o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich. Podczas w/w koncertu zostaną również wręczone nagrody finansowe oraz dyplomy.

 

 

 

 

 


 


 


 

 

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny