Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Październik 2021

Czcionka:

2 października

Gra Miejska "Moje Miasto"

 

 

Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich zaprosił mieszkańców do zabawy w odkrywanie tajemnic swego miasta i rodzinną aktywność na świeżym powietrzu. - W ramach projektu „Active Citizens – Aktywni Obywatele” przygotowaliśmy grę miejską „Moje Miasto” - informuje dyrektor placówki Piotr Salata. - W sobotę 2 października przed południem przybyły do nas kilkuosobowe drużyny, które postanowiły wziąć w niej udział.

 

Uczestników powitali dyrektor Piotr Salata oraz koordynatorka projektu Izabela Ferens, którzy wyjaśnili zasady zabawy, rozdali karty uczestników i mapy. Potem drużyny złożone z rodzin i przyjaciół wyruszyły w trasę, aby odnaleźć obiekty, które tylko częściowo były widoczne na zdjęciach umieszczonych z drugiej strony mapy.

 

Na punktach kontrolnych czekali pomagający pracownikom domu kultury uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego i członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie pod dowództwem Dominiki Stefańczyk. - Punkty te przygotowaliśmy na Koneckich Błoniach Browarach, przed „Egipcjanką”, na Pływalni Miejskiej, w Szkole Muzycznej, przed Gloriettą, Pomnikiem Partyzantów, pomnikiem Tadeusza Kościuszki na koniu, przy popiersiu Tadeusza Kościuszki, przed Pomnikiem Wdzięczności, przy kolegiacie św. Mikołaja, na hali sportowej oraz przy kościele św. Anny – dodaje Izabela Ferens. - Można je było zdobywać w dowolnej kolejności, jednak warto było przed wyruszeniem w trasę zastanowić się, jak ją zaplanować, by jak najszybciej powrócić na metę w „Egipcjance”. Czas bowiem także liczył się w grze.

 

A co działo się na punktach kontrolnych? Drużyna otrzymywała pytania przygotowane przez wicedyrektor Marzenę Kądzielę i Izabelę Ferens. - Te pytania dotyczyły obiektów historycznych jak Glorietta czy „Egipcjanka”, ale także budowli współczesnych jak pływalnia czy hala sportowa – mówi Marzena Kądziela. - I chodziło w pytaniach nie tylko o daty czy nazwiska, ale i o atrakcje tych miejsc. Uczestnicy zabawy mogli wykorzystywać internet czy też przewodniki papierowe. Ważne, by odpowiedzi były poprawne. W taki sposób przecież zdobywa się wiedzę.

 

Po poprawnych odpowiedziach na pytania drużyny otrzymywały jednego puzzla. Tych puzzli było 12, a powstawały z nich fotografie znanych koneckich miejsc.

 

Jako pierwsi na metę w „Egipcjance” przybył zespół w składzie: Inka Starzyńska, Wit Starzyński, Robert Starzyński i Michał Zenka. Drudzy byli: Sandra Kierdan, Wiktoria Krawczyk i Mateusz Kupis, trzeci: Matylda Kuleta, Alicja Michalczyk, Michał Wieczorkiewicz, Łukasz Michalczyk. Zwycięzcy (trzy drużyny) otrzymali nagrody finansowe, wszyscy – upominki w formie gadżetów związanych z miastem oraz z Miejsko – Gminnym Domem Kultury. Nagrody wręczali dyrektor Piotr Salata i koordynator Izabela Ferens.

 

Na koniec zarówno uczestnicy, organizatorzy jak i wolontariusze mogli posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez Urszulę Nowicką i Małgorzatę Pasek.

 

Projekt „Active Citizens” realizowany jest wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności.

 

16 października 

 

Alicja Woldańska, wokalistka, reprezentowała Miejsko - Gminny Dom Kultury w Końskich podczas finału festiwali "Alleluja czyli Happy Day" odbywającego się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zaśpiewała pieść chrześcijańską pod tytułem "Jestem tu z Tobą". Autorem aranżacji utworu jest instruktor muzyczny Roman Cieślak. 

 

16 października

Dzień Pieczonego Ziemniaka w Kornicy

 

Małgorzata Pasek i Urszula Nowicka zaprosiły gości do Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy na Dzień Pieczonego Ziemniaka. Były pieczone ziemniaki, zapiekanka, sałatka oraz wspólne śpiewanie biesiadnych piosenek pod kierunkiem akordeonisty Jana Bukłada. Oprócz mieszkańców Kornicy w spotkaniu uczestniczyli między innymi przewodniczący Rady Miasta Piotr Słoka, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Powiaty Zbigniew Kowalczyk.

 

21 października 

Podsumowaliśmy projekt pod nazwą "Melodie Piekielnego Szlaku". Spotkanie z udziałem zespołu "Rogowianka" z Janem Bukładem odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie. 

Projekt miał na celu zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego oraz dialogu międzypokoleniowego. Jego efektem jest płyta CD pod tym samym tytułem, na której znalazło się nagranie "Rogowianki". Realizacji płyty podjął się Bartek Gartner.

 

26 października

Projekt "TIK w instytucji kultury#1"

 

Mamy sprzęt i zupełnie nowe elementy, dzięki którym nasi instruktorzy poprowadzą atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. To dzięki projektowi „TIK w instytucji kultury#1”. Realizatorem projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich jest Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji.

 

Wicedyrektor Marzena Kądziela oraz instruktorka plastyki Kamila Dobrowolska uczestniczyły we wtorkowym spotkaniu z dyrektorką projektu Edytą Kraską i asystentką projektu Katarzyną Wojsą. Były też dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie Katarzyna Sorn oraz dyrektorka Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie Elwira Sibiga – Gärtner. Ich placówki także uczestniczą w projekcie. Katarzyna Sorn pełniła także rolę gospodyni spotkania.

 

- Dzięki programowi Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich otrzymał dwa komputery, tablet, pomoce dydaktyczne jak klocki lego czy grę Scottie Go – mówi Marzena Kądziela. - W zamian instruktorzy Kamila Dobrowolska i Aleksander Kopański do końca stycznia 2023 roku będą prowadzić z młodzieżą w wieku 10 – 18 lat zajęcia z programowania i kompetencji medialnych. Będą konstruować roboty, przygotowywać różnego rodzaju przekazy medialne. Zanim jednak do tego dojdzie wezmą udział w szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji w Kielcach. Mamy nadzieję, że wiedza przez nich pozyskana pozwoli na uatrakcyjnienie oferty naszej placówki.

 

26 października

Wieczór filmowy w WDK Kornica

 

 

Na wieczór filmowy zaprosił gości Wiejski dom Kultury w Kornicy. Spotkanie integracyjne odbyło się w ramach projektu Active Citizens - Aktywne Społeczności. Widzowie oglądali film komediowy z 2008 roku pod tytułem 'Centralne Biuro Uwodzenia" z Antonio Banderasem i Meg Ryan w rolach głównych. 

Goście zostali poczęstowani popcornem i znanym gazowanym napojem.

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury. 

 

28 października

Wieczór karaoke w WDK Rogów

 

 

Julia Swat, Wiktoria Krawczyk i Alicja Michalczyk to zwyciężczynie konkursu karaoke, jaki odbył się w czwartek 28 października w Wiejskim Domu Kultury w Rogowie. Zabawa była świetna!

Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich kończy już realizację projektu „Active Citizens – Aktywne Społeczności”, którego celem jest integracja mieszkańców oraz wyzwalanie w nich aktywności, pomysłowości, chęci współdziałania. Wieczór karaoke w WDK w Rogowie był przedostatnim wydarzeniem projektu.

Osoby, które przybyły do placówki to nie tylko mieszkańcy Rogowa, ale także Końskich. Miały one do dyspozycji przygotowane utwory muzyczne – największe przeboje, które dzięki wyświetlanym na ekranie tekstom, bez trudu można było śpiewać. Gospodyni WDK Urszula Nowicka, którą wspomagała Małgorzata Pasek, zadbały także o poczęstunek.

Jak zasugerowała koordynatorka projektu Izabela Ferenc, jurorzy zwycięzców wyłaniali na podstawie natężenia braw publiczności. Najwięcej oklasków zabrzmiało po występie Julii Swat. Julia otrzymała nagrodę w wysokości 200 złotych. Drugie miejsce i 150 złotych trafiło do Wiktorii Krawczyk, zaś trzeci 50 złotych do Alicji Michalczyk.

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury. 

 

28 października 

 

 

 

W czwartkowe popołudnie dyrektor Miejsko - Gminnego Domu Kultury Piotr Salata oraz jego zastępczyni Marzena Kądziela brali udział w Inauguracji Roku Kulturalnego oraz Sezonu Artystycznego 2021/2022, na który zaprosili przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś oraz marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
Uroczystość prowadzona przez Magdalenę Kusztal Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego odbyła się w pięknej sali Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Brali w niej udział przedstawiciele placówek kultury z całego województwa.
Jednym z elementów spotkania było wręczenie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury.
 
 
29 października
Warsztaty rękodzieła
 
 

Leśne skrzaty, bożonarodzeniowe wianki, ozdobne kule i inne ozdoby stworzyły uczestniczki warsztatów rękodzieła, które Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich zorganizował w piątek 29 października w ramach projektu Active Citizens – Aktywne Społeczności. Było to ostatnie wydarzenie z projektu, którego koordynatorką jest Izabela Ferenc.

Uczestniczki warsztatów z ogromnym zapałem i nieograniczoną inwencją wykonywały swoje prace. Panie miały do dyspozycji całą gamę materiałów – od gałązek igliwia, winorośli, suchych traw i kwiatów, szyszek, kawałków drewna, kory po ozdobne taśmy, koraliki, sznurki, druty i wiele innych.

- Pani Izabela pokazywała, co można z tych materiałów wyczarować – mówi wicedyrektor domu kultury Marzena Kądziela. - Uczestniczki podłapywały pomysły i realizowały je na swój sposób. Efekt był zdumiewający! Wszystkie prace były oryginalne i bardzo piękne. Cieszymy się, że tak wiele chętnych przybyło na warsztaty. Wraz z dyrektorem Piotrem Salatą zapewniamy, że tego typy wydarzenia będziemy organizować także w kolejnych miesiącach.

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Działania lokalne powstawały podczas spotkań studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracowników Miejsko – Gminnego Domu Kultury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Kalendarium

Styczeń 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny