Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Sierpień 2021

Sierpień 2021

1 sierpnia

Gry i zabawy z PRL-u

W niedzielne popołudnie na plac przed "Egipcjanką" przybyły całe rodziny, by z naszymi instruktorami pod kierunkiem Aleksandra Kopańskiego bawić się jak przed laty - bez komórek, smartfonów, komputerów. Dzieciaki grały w dwa ognie, kręciły się na kółku hula - hop, ścigały się po namalowanym na chodniku szlaku za pomocą kapsli, grały w chłopa i inne popularne dawniej gry.

 

2 - 6 sierpnia

II turnus Wakacyjnego Klubu Dziecka

Blisko 30 dzieci przez pięć dni bawiło się podczas Wakacyjnego Klubu Dziecka. Dwukrotnie byliśmy w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu, gdzie dyrektor Maciej Chłopek pokazywał dawne urządzenia, łącznie z największym wciąż działającym drewnianym kołem wodnym. Dzieci brały także udział między innymi w warsztatach mydlarskich, pokazach sztuki kowalskiej, pokonywaniu toru przeszkód, przeciąganiu liny, wspólnym grillowaniu, poznawaniu życia pszczół.

We wtorek i piątek zajęcia odbywały się Miejsko - Gminnym Domu Kultury. Było karaoke, lepienie z gliny, rysowanie, wspólne zabawy.

W czwartek odwiedziły kino w Opocznie, gdzie oglądały film pod tytułem "Ella, Bella, bingo". 

 

8 sierpnia
Finał II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich gminy Końskie
Oto laureaci II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich gminy Końskie. Podsumowanie miało miejsce podczas niedzielnych "Muzykantów 2021" w koneckim parku. Przegląd organizował Miejsko - Gminny Dom Kultury w Końskich. Nagrody wręczali burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz dyrektor domu Kultury Piotr Salata.
Nagrodą Specjalna Burmistrza Miasta i Gminy Końskie (1000 zł) – Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” z Wincentowa
I etap „Bukiety z kwiatów”
Kategoria: Wianek weselny panny młodej:
I miejsce: KGW „Alebabki” z Wincentowa
II miejsce: KGW „Gatniczanki” z Gatnik
III miejsce: KGW „Pod Dębami” Piła/Szabelnia
Kategoria: Wianek weselny druhny
I miejsce: KGW „Alebabki” z Wincentowa
II miejsce: KGW „Cepterki” z Modliszewic
III miejsce: KGW Przybyszowy
Kategoria: Bukiet weselny panny młodej
I miejsce: KGW „Gatniczanki” z Gatnik
II miejsce: KGW „Pod Dębami” Piła/Szabelnia
III miejsce: KGW „Koniczynka” z Proćwina
Wyróżnienia: KGW Nieświń, KGW Rogów, KGW Nieświń.
II etap „Babcine przyprawy jako dodatek do tradycyjnych potraw”
Naturalne przyprawy z lasów i łąk
I miejsce: KGW „Gatniczanki” z Gatnik
II miejsce: KGW „Cepterki” Modliszewice
III miejsce: ex aequo KGW Przybyszowy i KGW „Pod Dębami” Piła/Szabelnia
Wyróżnienia: KGW Sworzyce, KGW Nieświń, KGW Nałęczów, KGW Dziebałtów.
Program artystyczny
I miejsce: KGW „Alebabki” z Wincentowa
II miejsce: KGW „Cepterki” z Modliszewice
III miejsce: ex aequo KGW Dziebałtów i KGW Kornica
Wyróżnienie: KGW Nieświń
Ponadto jurorzy przyznali nagrody specjalne
Nagrodę publiczności: ex aequo KGW „Cepterki” z Modliszewic i KGW Nieświń
Nagrodę za pomysłowość: ex aequo KGW „Cepterki” z Modliszewic i KGW „Gatniczanki” z Gatnik
Nagrodę za przedstawienie receptury i walory smakowe potraw: ex aequo KGW „Cepterki” z Modliszewic” i KGW „Rogowianka” z Rogowa
Nagrodę za oryginalność i innowacyjność: KGW „Pod Dębami” Piła/Szabelnia
Za pierwsze miejsca przyznano nagrody w wysokości 800 zł, za drugie 600 zł, za trzecie 400 zł, za wyróżnienia 200 zł. Za nagrody specjalne koła odebrały dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Finał konkursu prowadziła Anna Wiaderna, a nagrody wręczali burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz dyrektor domu kultury Piotr Salata.
W trakcie imprezy prowadzona była akcja Urzędu Miasta i Gminy dotycząca szczepień przeciwko COVID-19.
Impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021".
 
8 sierpnia
"Muzykanty 2021"
 
Kapele Stanisława Wlazło z Wieniawy i „Działoszacy” z Działoszyc to zwycięzcy koneckich „Muzykantów 2021”. W kategorii solistów – instrumentalistów pierwszej nagrody nie przyznano.
Siedmioro solistów – instrumentalistów oraz 15 kapel wzięło udział w XVI Koneckim Przeglądzie Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2021” organizowanym przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich. Przy pięknej aurze w niedzielę 8 sierpnia publiczność doskonale się bawiła w koneckim parku nie tylko nucąc skoczne piosenki, ale także tańcząc polki czy oberki.
Muzyków przez wiele godzin oceniało jury w składzie: Anna Rutkowska – pracownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się głównie muzyką tradycyjną; Remigiusz Mazur – Hanaj – muzyk, etnograf, animator kultury, publicysta, współtwórca ruchu Domów Tańca oraz wielu przedsięwzięć edukacyjnych i artystycznych związanych z muzyką ludową; Leszek Ślusarski – muzyk związany od ponad 40 lat z Polskim Radiem Kielce, propagator dobrej muzyki. Znawca i miłośnik folkloru, zwłaszcza z regionu świętokrzyskiego.
W kategorii solistów – instrumentalistów jurorzy nie przyznali pierwszego miejsca. Drugie zajął Stanisław Piekarski z Opoczna, trzecie Barbara Branicka z Rawy Mazowieckiej. Wyróżnienia zdobyli Jan Kusa z Włoszczowy i Mirosław Stańczyk z Opoczna.
W kategorii zespołów pierwsze miejsce ex aequo zdobyły: Kapela Stanisława Wlazło z Wieniawy oraz „Działoszacy” z Działoszyc. Obydwa zespoły otrzymały po 1000 złotych oraz statuetki Janka Muzykanta autorstwa skarżyskiego artysty Andrzeja Kozłowskiego.
Drugie miejsce przyznano, także ex aequo, Kapeli Józefa Kowalczyka z Sadkowic i Kapeli Stanisława Piekarskiego z Opoczna. Zespoły otrzymały po 750 zł.
Trzecie miejsce ex aeqo otrzymały Kapela Macieja Ulewińskiego ze Skarżyska Kościelnego oraz Kapela Jana Fokta z Jagodna. Nagrody wynosiły po 500 zł.
Wyróżnienia po 300 zł otrzymali: Kapela Morki z Ożarowa, Kapela Wiesławy Gromadzkiej ze Skrzynna i Kapela Czesława Wojsława z Jędrzejowa.
Nagrody artystom wręczali burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz dyrektor domu kultury Piotr Salata.
Konkurs prowadziły Urszula Nowicka i Małgorzata Pasek. Głównym organizatorem z Miejsko - Gminnego Domu Kultury był Roman Cieślak. Pomysłodawcą imprezy był przed laty Jan Bukład.
Impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska 2021".
 
15 sierpnia
Piknik profilaktyczny w Sielpi
 
 
"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to tytuł pikniku, jaki odbył się w niedzielne popołudnie na plaży w Sielpi przy „Leśniczance”. Były pokazy, muzyka, kulinaria i profilaktyka.
Komenda Powiatowa Policji w Końskich oraz Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich zaprosili w niedzielne upale popołudnie na niedzielny piknik na plaży w Sielpi. Organizatory nie musieli bać się o frekwencję, bowiem nad zalewem w podkoneckim kąpielisku były prawdziwe tłumy.
Dom Kultury pochwalił się swoimi wokalistami ze Studia Piosenki SOLO prowadzonego przez Macieja Lisowskiego. Wraz z Maciejem przybyli do Sielpi ze swymi piosenkami: Maja Kosma, Martyna Bąk, Kinga Chmielewska, Maria Piec i Radek Nowacki.
Urszula Nowicka, Małgorzata Pasek i Kamila Dobrowolska wystąpiły w cyklu „Gotuj z Domem Kultury”. Tym razem przygotowywały na oczach widzów potrawę pod tytułem „Z lasu na stół”. Była to jajecznica z kurkami.
Wszelkie działania profilaktyczne przygotowali koneccy mundurowi. Były między innymi gra w siatkówkę, wyścigi rowerków wodnych, pokazy Małych Policjantów z Końskich i Małych Strażaków ze Stąporkowa, miasteczko drogowe, pokazy ratownictwa.
 
DNI KOŃSKICH 2021
20 sierpnia (piątek)
Koncert zespołu Blue Cafe
21 sierpnia (sobota)
Koncert Michała Szpaka
 
22 sierpnia
Niedziela
Jerzy Kryszak, Hask Cookie, Sufler
Konecka Glorietta
 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny