Wrzesień
3 września
Rogów
Piknik "Pożegnanie lata"
Piknik rodzinny pod tytułem „Pożegnanie lata” sprowadził w piątek 3 września na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Rogowie wielu mieszkańców miejscowości. Słoneczna aura sprzyjała organizatorkom Urszuli Nowickiej i Małgorzacie Pasek z Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich, które zaprosiły dzieciaki na wielkie dmuchańce, spotkanie z bałwankiem Olafem z Krainy Lodu (Olek Kopański), konkursy i quizy z nagrodami. Były domowe pierogi, ciasta i kompot. Muzycznym akcentem był minikoncert miejscowego ludowego zespołu „Rogowianka” z akompaniamentem akordeonisty Jana Bukłada. Na finał zagrał zespół „Sweet Combo”. Wielkie światowe przeboje śpiewane przez wokalistów zespołu nuciła cała publiczność.
Konecki Wrzesień
Sobota 4 września
W sobotnie popołudnie przed kościołem pod wezwaniem św. Anny zebrali się mieszkańcy miasta z pocztami sztandarowymi, delegacjami instytucji, organizacji, szkół. Prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Bodzentyna oraz żołnierzy 10 Brygady Świętokrzyskiej Wojsk Obrony Terytorialnej przemaszerowali przed Pomnik Partyzantów na koneckiej nekropolii. Tam odbyły się oficjalne uroczystości Koneckiego Września.
Otworzył je wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, który mówił między innymi: - „Narody tracąc pamięć, tracą przyszłość. Dzisiaj pamięć o przeszłości, ale i myślenie o przyszłości już po raz 31. przywiodło nas na konecki cmentarz przed mogiłę patriotów, która jest testamentem zobowiązującym do dbałości o historię, o pamięć o tym, co wydarzyło się 82 lata temu, o wrześniu 1939”.
To, o czym wspominał wiceburmistrz to akcja podkomendnych „Ponurego” z II Zgrupowania „Robota”, którzy w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku opanowali Końskie. Pokazali, że polscy żołnierze wciąż walczą.
Po powitaniu przybyłych głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański nawiązując do września 1943 roku, koneckiego uczestnictwa w wielkich wydarzeniach: - „Uczestnictwo, z którego mamy prawo być dumni i do którego możemy się odwoływać (…). To nie nasza wina, że znaczna część naszej historii ostatnich kilkuset lat naznaczona jest klęskami. Tym bardziej odwołujemy się do takich wydarzeń, które są nuta optymizmu”. Burmistrz nawiązał też do aktualnej sytuacji przy granicy polsko – białoruskiej oraz do niepokojących zjawisk, jakie możemy obserwować na świecie.
Pamiątki, modlitwa, apel poległych
Podczas uroczystości nastąpił wzruszający moment, gdy uczczono pamięć dawnych żołnierzy, którzy zmarli w ostatnich miesiącach. Wspominano porucznika Jana Langera czy ostatniego z „Robotowców” podpułkownika Tadeusza Barańskiego. Przyjaciel zmarłego pod koniec minionego roku podpułkownika Ryszard Patzer przekazał burmistrzowi pamiątki po Tadeuszu Barańskim, które mają znaleźć się w przyszłym Muzeum Ziemi Koneckiej.
Modlitwę za poległych odmówił ksiądz dziekan Andrzej Zapart, a Apel Poległych poprowadził podporucznik Krzysztof Binkiewicz.
Patriotyczne wiersze przedstawił aktor Teatru Narodowego w Warszawie Piotr Grabowski, a krótki program artystyczny Alicja Woldańska, Maria Frączyk i Michał Gawroński z Miejsko – Gminnego Domu Kultury.
Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem Partyzantów.
Niedziela
5 września
Modlitwa za Ojczyznę i piękny koncert
Niedzielne obchody rozpoczęły się na placu przy kolegiacie św. Mikołaja. Tam wystąpił aktor filmowy i teatralny Andrzej Młynarczyk, a w programie artystycznym młodzież ze Szkoły Podstawowej z Dziebałtowa: Julia Jakubowska, Kacper Sęga, Mikołaj Kołtonowski, Maja Słowik, Julia Kuleta, Amelia Świercz, Gabriela Ramuś pod kierunkiem nauczycielek Renaty Robak i Iwony Kasielskiej. Pieśni i czytania liturgiczne przedstawili Alicja Woldańska, Maria Frączyk, Michał Gawroński, Mikołaj Radek, Kamil Cholewa i Bartek Sota z domu kultury przygotowani przez Annę Wiaderną i Romana Cieślaka.
Mszę św. za Ojczyznę poprowadził ksiądz dziekan Andrzej Zapart. A podziękowania dla wszystkich uczestników uroczystości złożył burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.
Konecki Wrzesień
5 września
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu
Finałem tegorocznych uroczystości był koncert przed Miejsko – Gminnym Domem Kultury Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Pieśni wojskowe oraz dobrze znane hity muzyki rozrywkowej z solistami śpiewała cała publiczność.



19 września
Koneckie Senioralia
Porady, pokazy, smakołyki, muzyka i taniec – to niektóre z elementów wielkiego święta seniorów „Koneckie Senioralia 2021”. Mimo chłodu uczestnicy spotkania przed Miejsko – Gminnym Domem Kultury uznali niedzielne popołudnie za bardzo udane.
„Koneckie Senioralia” odbywały się w parku miejskim przed Miejsko – Gminnym Domem Kultury w niedzielę 19 września. Niestety, pogoda spłatała organizatorom nieprzyjemnego psikusa chmurząc niebo i obniżając znacznie temperaturę powietrza. Mimo to na placu przed Domem Kultury zebrało się wielu mieszkańców miasta i gminy Końskie, by uczestniczyć w święcie koneckich seniorów odbywających się pod hasłem „Żyjmy pełnią życia” w ramach programu „Gmina przyjazna seniorom”.
Z publicznością przywitali się ze sceny otwierając uroczystość burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz dr Marek Pilch – maratończyk, ambasador zdrowego stylu życia „Głosu Seniora” z Krakowa. Na scenie towarzyszyli im przedstawiciele wszystkich instytucji współorganizujących Koneckie Senioralia” - wiceburmistrzowie Końskich Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miasta Piotr Słoka, sekretarz miasta i gminy Anna Głębocka, dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury Piotr Salata, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jolanta Rydzewska, wiceprezes Teresa Dunajska, wiceprezes Grażyna Chwałek, kierowniczka Domu Dziennego Pobytu Katarzyna Skiba, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Barbara Szymczyk i prezes Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego Grażyna Pluta.
Burmistrz Krzysztof Obratański podkreślał, że dzięki współpracy z dr Markiem Pilchem z Krakowa, koneckie środowisko seniorów nawiązało współpracę z innymi aktywnymi seniorami, co skutkuje ciekawymi inicjatywami. Doktor Marek Pilch tłumaczył, że senioralia, to jakby juvenalia tylko… 40 lat później i życzył wszystkim udanej zabawy. Nawiązał też do odbywających się 15 i 16 września Krakowskich Senioraliów, w których uczestniczyła grupa 33 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Końskich. Marek Pilch wręczył też wiceprezes UTW Teresie Dunajskiej certyfikat Honorowego Ambasadora Głosu Seniora za aktywizację koneckiego środowiska.
Potem stery imprezy przejęły prowadzące wiceprezes UTW Teresa Dunajska i Anna Wiaderna z Miejsko – Gminnego Domu Kultury.
Przez całe popołudnie ze sceny rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu przedstawicieli grup seniorskich. Śpiewały chóry: Domu Dziennego Pobytu pod opieką Katarzyny Skiby i Elżbiety Matery, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Rogowianka pod kierunkiem Jana Bukłada. Gawędą i ludowymi przyśpiewkami bawił publiczność Wacław Pejas z Sobótki, śpiewał też Rafał Sak z Warsztatu Terapii Zajęciowej, a ze skeczem pod tytułem „W przychodni zdrowia” autorstwa Henryka Kosierkiewicza z UTW wystąpili (wraz z autorem): Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska, Alicja Nowek i Marian Jedynak.
Ale Koneckie Senioralia to nie tylko program artystyczny. W namiotach i na stoiskach przygotowano wiele porad skierowanych do seniorów – czytelniczych, prawnych, ekonomicznych, ubezpieczeniowych, fryzjerskich i innych.
Nie mogło też zabraknąć kulinariów, o które zadbały koneckie lokale gastronomiczne „Krakowska 38” i „2 w 1” oraz trzy koła gospodyń wiejskich: „Pod Dębami” Piła – Szabelnia, „Cepterki” z Modliszewic oraz „Alebabki” z Wincentowa.
Na koniec do wspólnego śpiewania biesiadnych piosenek oraz tańca na specjalnie przygotowanej podłodze zachęcał zespół „Jorgusie” ze Śląska.
25 września
24 września