Skip to content

Zespoły ludowe

Wychodząc naprzeciw, jednocześnie skutecznie odpowiadając na oddolne inicjatywy różnych grup mieszkańców naszej gminy, MGDK od lat organizuje wiele koncertów muzycznych oraz imprez plenerowych m.in. o charakterze folklorystycznym.

Kultura ludowa Konecczyzny jest niezwykle bogata i żywa, a to dzięki licznym amatorskim zespołom folklorystycznym, które poprzez prężną aktywność zaznaczają obecność w swoim środowisku. Pomimo zmieniających się warunków cywilizacyjnych, upodobań muzycznych wciąż powiększa się grono miłośników rodzimego, koneckiego folkloru. Tożsamość ludowa nie poddaje się „skansenizacji”, przeciwnie przybiera nowe kierunki swojej ekspresji i artykulacji. Niemalże każda impreza organizowana na terenie naszej gminy odbywa się z udziałem jednego bądź kilku istniejących zespołów folklorystycznych. Muzycy ludowi otrzymują również fachowe wsparcie naszych instruktorów w przygotowaniach do ogólnopolskich koncertów i konkursów. Najsłynniejszą imprezą folklorystyczną organizowaną w naszej gminie jest Konecki Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty”.

Zespół ludowy „Korniczanka” powstał 27 września 1999 r. z inicjatywy Janiny Malasińskiej (ówczesnej dyrektor MGDK w Końskich) i Jerzego Cichackiego (ówczesnego sołtysa wsi Kornica). Obecnie zespół liczy piętnaście osób, jego opiekunem jest Małgorzata Pasek (kierownik WDK Kornica) „Korniczanka” jest muzycznym filarem nie tylko Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy, ale i całej Konecczyzny. Repertuar „Korniczanki” to znane pieśni regionalne, biesiadne i strażackie. Od ponad 10 lat zespół uświetnia powiatowe imprezy i zdobywa nagrody na muzycznych konkursach. Dotychczas największym sukcesem zespołu było zdobycie III miejsca w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w 2009 roku.

Zespół Pieśni i Tańca „Dziebałtów” koncertuje w obecnym składzie od 2002 roku. Zespół wielokrotnie występował na scenach w Końskich uświetniając cykliczne imprezy o charakterze patriotycznym. W ramach wymiany kulturalnej reprezentował Miasto i Gminę Końskie w Sali na Słowacji. W 2006 roku brał udział w ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych i Tańców Ludowych w Warce uzyskując I-sze miejsca zarówno w kategorii „zespół śpiewaczy” jak również jako „grupa taneczna”, prezentując wiązankę tańców regionalnych. Zespół „Dziebałtów” dwukrotnie uczestniczył w Dożynkach Prezydenckich w Spale w 2004 roku oraz w 2005 roku. W zespole prężnie działa także grupa dziecięca, która w swoim dorobku ma kilka ważnych występów.

„Mały Dziebałtów” brał udział min. w: koncercie „Dzieci Dzieciom” w Czarnieckiej Górze (2004), Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem (2004, 2005), kolędowaniu w Pałacu Wilanowskim w Warszawie (2005) oraz w koncercie „Majówka na ludowo” w Czarnej k. Stąporkowa.

Zespół Śpiewaczy „Rogowianka” powstał w 1986 r. przy Wiejskim Domu Kultury w Rogowie z inicjatywy Zuzanny Kapituły, Marceli Lagner oraz Stanisławy Kozubskiej. Obecnie zespół liczy trzynaście osób, a kieruje nim doświadczony muzyk, instruktor MGDK – Jan Bukład. Rogowianka śpiewa znane regionalne piosenki ludowe oraz utwory ułożone przez członków zespołu. Są to opowieści o życiu i mieszkańcach Konecczyzny przedstawione w zabawny i barwny sposób. Zespół działa bardzo prężnie, bierze udział we wszystkich ważnych dla regionu uroczystościach, bierze udział w konkursach i przeglądach, zdobywając liczne nagrody m.in. w Kielcach, Iłży, Jędrzejowie, Nowej Słupi, Szydłowcu, a także w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju.

„Kapela Gabriela” powstała w 2005 roku i gra do dziś w niezmienionym składzie: Gabriel Sobieraj (akordeon), Edward Ziółkowski (klarnet), Tadeusz Moczarski (skrzypce), Andrzej Knez (bęben). Kapela uczestniczy w dożynkach gminnych i powiatowych, festynach i świętach ludowych. Do wybitnych osiągnięć zespołu należą: II miejsce na Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Warce, oraz II miejsce na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Busku-Zdroju (2006).

„Kapela Jaśki” powstała w 2001 roku jako kapela akompaniująca Zespołowi Śpiewaczemu „Rogowianka” z Rogowa. Kapela gra w składzie: Jan Bukład (akordeon, śpiew oraz kierownik muzyczny), Jan Mazur (skrzypce, śpiew) oraz Stanisław Majewski (bębenek, śpiew) Kapela gra repertuar z pogranicza Opoczna oraz Kielc i oczywiście swoje własne, barwne kompozycje. Brała udział w dziesiątkach występów i koncertów na terenie województwa i całej Polski. Uczestniczyła w przeglądach w Busku-Zdroju, Szydłowcu oraz w Końskich zajmując czołowe miejsca. W 2006 r. w Iłży Kapela otrzymała specjalną nagrodę im. Józefa Myszki. Występowała także w mieście Sala na Słowacji reprezentując Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.

Skip to content