Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

LISTOPAD

Czcionka:

Listopad 2019

5 listopada

Pierwsza część naszego spotkania poświęcona była kulturze funeralnej czyli żałobnej. Wykład na ten temat prowadziła pani Urszula Krzywkowska. W bardzo ciekawy sposób omówiła zwyczaje związane z przeżywaniem śmierci i grzebaniem zmarłych. Nekropolia - miasto zmarłych. Cmentarz zawsze otoczony jest murem, który stanowi granicę między światem żywych i umarłych. Najstarszą zabytkową nekropolią w Polsce jest Cmentarz Powązkowski w Warszawie założony w 1790 roku. Zajmuje powierzchnię 43 ha. Cmentarz Rakowicki w Krakowie, założony w 1803 roku, zajmuje powierzchnię 42 ha. Największym w Polsce, a trzecim w Europie, jest Centralny Cmentarz w Szczecinie o powierzchni 172 ha. Branża pogrzebowa również podlega modzie. Stąd od lat organizowane są targi funeralne, na których można zobaczyć najnowsze trendy branży pogrzebowej. Temat obszerny, omówiony tylko w wąskim zakresie. Wykładowca nagrodzony wielkimi brawami i zaproszony do kontynuowania tematu... za rok.  

W drugiej części spotkania, dla uczczenia zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaliśmy program artystyczny, który prowadzili: Jolanta Rydzewska i Stanisław Chojnacki. W części artystycznej wystąpił chór pod kierunkiem Jana Bukłada śpiewając pieśni patriotyczne oraz Marianna Skrzypek i Henryk Kosierkiewicz w recytacjach wierszy.

 

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości


Nie mogło nas zabraknąć na miejsko - gminnej uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zjawiliśmy się tłumnie przed Pomnikiem Wdzięczności, gdzie młodzież z Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich przedstawiła okazjonalny program artystyczny. Były okolicznościowe przemówienia i składanie kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności. My tym razem, ubrani w stylowe stroje, graliśmy mieszczan z roku 1918.

15 listopada

"Darcie pierza. Naszej babci pierzowiny".

Grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku grała w barwnym widowisku przygotowanym przez Miejsko Gminny Dom Kultury w Końskich, a konkretnie przez Annę Wiaderną i Jana Bukłada. Opowiadało ono o dawnych spotkaniach w wiejskich chatach, gdy jesienią darto pierze opowadając przy tym liczne historie, śpiewając pieśni. Nie brakowało też dowcipów przygotowywanych przez kawalerów z pomocą gospodarzy. Widowisko bardzo się podobało, czemu wypełniająca do ostatniego miejsca publiczność dała wyraz ogromnymi brawami. 

W spektaklu brali udział nasi studenci: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jolanta Sykuła, Alicja Nowek, Ewa Staromłyńska, Barbara Stefańczyk, Irena Maślak, Grzegorz Maślak i Henryk Kosierkiewicz.

15 listopada

Uniwersytet Trzeciego Wieku na gali Liderów Ekonomii Społecznej w Kielcach

 

Wiceprezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku - Aktywni w Końskich Grażyna Chwałek reprezentowała nas na gali Liderów Ekonomii Społecznej w Targach Kielce. Otrzymała list gratulacyjny i podziękowania za działalność UTW na rzecz lokalnej społeczności.

W piątek Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wręczył nagrody Liderów Ekonomii Społecznej. Uroczystość w Targach Kielce dedykowana była wszystkim tym, którzy na pierwszym miejscu stawiają człowieka i jego potrzeby. Celem konkursu jest promowanie postaw prospołecznych zgodnie z ideą odpowiedzialności społecznej, upowszechnianie ekonomii społecznej w regionie oraz propagowanie narzędzi i rozwiązań wspierających włączenie społeczne.

Choć nie znaleźliśmy się w ścisłym gronie laureatów, to już sama nominacja do konkursu, którą otrzymaliśmy dzięki zgłoszeniu nas przez panią dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszulę Przygodzką oraz zaproszenie na wielką galę, jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Bo to oznacza, że nasza działalność została dostrzeżona i doceniona. Jest to dla nas motywacją i zobowiązaniem do dalszej wytężnej pracy na rzecz środowiska naszej Małej Ojczyzny.

Nagrody i wyróżnienia wręczali wicemarszałek Renata Janik i Marek Strzała, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Gwiazdą wiczoru był zespół "Raz, dwa, trzy".