Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Styczeń 2020

5 stycznia

Wyjazd do teatru

Nie tylko samą nauką człowiek żyje... I tak w niedzielę 5 stycznia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali nowy rok wyjazdem do teatru. Sztuka pod tytułem "Między łóżkami" grana przez warszawskich aktorów w Kieleckim Centrum Kultury. Komedia napisana przez Norma Fostera. Zabawne epizody z życia mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Doskonała zabawa! 

 

7 stycznia

Wykład o Zofii Nałkowskiej

Na kolejnym spotkaniu  07.01.2020r.  niezwykle ciekawie o życiu Zofii Nałkowskiej w wykładzie pt. :"Fenomen nie tylko w literaturze" opowiedziała nam pani Urszula Krzywkowska. Zofia Nałkowska znana nam pisarka, publicystka, żyła w latach 1884-1954, w latach obfitujących w wiele wydarzeń związanych z historią naszego kraju. Pani Urszula przybliżyła ją nam jako kobietę i działaczkę. Zofia Nałkowska już w wieku 12 lat zaczęła pisać tzw. "Dzienniki", które prowadziła przez niemal całe życie.  Są one żródłem wiedzy na temat jej życia osobistego i przemyśleń. Wiele mówiący cytat:" Nie jestem kobieta wyzwolona, nie jestem nawet wyzwalająca się kobieta. Boję się wolności dla siebie jak opuszczenia i śmierci. Boję się jej jak nieskończoności. Właśnie chcę oddana być w niewolę i móc w niewolę brać. Chcę pętać sobą  -  i chodzić w cudzym zaczarowaniu". Wykład nagrodzony został gromkimi brawami!

12 stycznia

Chór na mszy świętej

Z radością informujemy, że w niedzielę 12 stycznia chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku śpiewał podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. Byliśmy tam na zaproszenie księdza proboszcza Tomasza Janickiego, za co serdecznie dziękujemy. Koncert przygotował i akompaniował nam na akordeonie Jan Bukład. Po mszy świętej spotkaliśmy się z księdzem proboszczem oraz z księdzem Tadeuszem Pertyką przy kawie i herbacie.

17 stycznia, 26 stycznia

Jasełka "Gloria, gloria. Chwała Pana się objawi"

 

Grupa teatralna z naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku grała w jasełkach pod tytułem "Gloria, gloria. Chwała Pana się objawi". Przygotowywała je z nami i z młodzieżą Ania Wiaderna z Miejsko - Gminnego Domu Kultury. Było pięknie! Widowisko grane było w "Egipcjance" na życzenie publiczności dwukrotnie. Brali w nim udział nasi studenci: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jolanta Sykuła, Barbara Stefańczyk, Irena Maślak, Henryk Kosierkiewicz, Marian Parys i Grzegorz Maślak. 

21 stycznia 

Wykład nr 1:

Wykład "Koneccy lotnicy II wojny światowej"

Temat wykładu omówiła Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej przy Bibliotece Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich. Przedstawiła życiorysy koneckich lotników: kapitana Tadeusza Czerwińskiego,  podporucznika Jana Rejeckiego oraz porucznika Stanisława Wielgusa i ich udział w walkach II wojny światowej. Wszyscy trzej byli uczniami Gimnazjum i Liceum imienia Stanisława Kostki w Końskich i uczestniczyli w zajęciach koła szybowcowego działającego przy szkole. Szlak bojowy podporucznika Jana Rejeckiego zakończył się tragicznie w Katyniu, natomiast kapitan Tadeusz Czerwiński i porucznik Stanisław Wielgus brali udział w walkach nad Wielką Brytanią. Obydwaj zginęli i pochowani zostali na obczyźnie.

Wykład nr 2

Oferta Biblioteki Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego

Dyrektor Biblioteki Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego Dariusz Kowalczyk zaprosił do korzystania z oferty placówki. Czytelnię omówiły Mariola Nowak i Karina Kania, a nowości książkowe przedstawiły Alicja Slalska i Dorota Markiewicz.

Część artystyczna

W części artystycznej, z okazji wyjątkowego święta osób, które doczekały się wnucząt, wystąpili sami studenci. O najlepszej na świecie instytucji, jaką są dziadkowie, wierszem przez siebie napisanym opowiadziała Ewa Staromłyńska. W scenie wizyty u lekarza, napisanej przez Henryka Kosierkiewicza, wystąpili: Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska i Marian Jedynak. W rolę lekarza wcielił się sam autor. Ulubiony przez nas wiersz pod tytułem "Damy czy nie damy" recytowała Barbara Stefańczyk. Na koniec satyrę na temat dziadków przedstawił autor Henryk Kosierkiewicz. Całość nagrodzona była gromkimi brawami.

 

25 stycznia

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Dziebałtowie

Na zaproszenie Krystyny Nartowskiej grupa kabaretowa UTW brała udział w uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka w Dziebałtowie. Jak to w tym wieku bywa, najczęściej spotykamy się w przychodni lekarskiej... W scenie z wizyty u lekarza, napisanej przez Henryka Kosierkiewicza grali: Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska, Alicja Nowek, Marian Jedynak, Henryk Kosierkiewicz. Problemy związane z klimakterium i upływem czasu w wierszu "Lokomotywa" przedstawiły: Barbara Zenka, Teresa Dunajska, Jolanta Rydzewska, Alicja Nowek, Jolanta Sykuła, Ewa Staromłyńska i Barbara Stefańczyk. Barbara Stefańczyk zachwyciła wszystkich wierszem "Damy czy nie damy". Występ, pełen humoru i satyry, nagrodzony został brawami.

31 stycznia

Samorządowe Spotkanie Noworoczne 2020

Na zaproszenie samorządu powiatu koneckiego gościliśmy w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 na Samorządowym Spotkaniu Noworocznym 2020. Organizowano go pod hasłem "Osiem gmin - jeden powiat". Nasze Stowarzyszenie znalazło się w grupie osób i jednostek nagrodzonych za osiągnięcia w 2019 roku oraz promowanie powiatu koneckiego. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie oraz motywacja do dalszej pracy.

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu

Zegar

Pogoda

Facebook

Imieniny