Skip to content
Plakat kGW pion

Finał III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich

Do którego zespołu trafi nagroda burmistrza Końskich? Kto zyska tytuł osobowości scenicznej, a kto zabierze do domu wyróżnienie publiczności? O tym dowiemy się w sobotę 30 listopada. W tym dniu odbędzie się podsumowanie III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Końskie „Tradycja kołem się toczy”.

Koła gospodyń wiejskich w całej Polsce przeżywają ogromny boom. Podobnie jest w gminie Końskie, gdzie w niemal każdej większej wiosce zawiązały się niezwykle aktywne grupy. Większość z nich tworzą panie, jednak wspierają je mężowie, ojcowie, bracia, sąsiedzi, co najlepiej widać podczas wszelkich imprez.

W tym roku już po raz trzeci Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich wraz z Urzędem Miasta i Gminy zaprosił zespoły na przegląd pod hasłem „Tradycja kołem się toczy”. Pierwszy etap miał miejsce 4 czerwca, drugi 9 lipca. Koła miały za zadanie przygotować świąteczny obiad, zapleść wianki z okazji oktawy Bożego Ciała oraz zaprezentować scenki z życia gospodarstw dawnej wsi. Prezentacjom na Koneckich Błoniach – Browarach towarzyszyły degustacje regionalnych potraw. Czwartego czerwca na scenie wystąpili także goście – muzycy z kapeli „Kmiecie” spod Rzeszowa.

Poczynania kół oceniało profesjonalne jury: Edyta Bobryk wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, dr Alicja Trukszyn, znawca z dziedziny kultury regionalnej, Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej i Aleksandra Pajek z Muzeum Wsi Radomskiej. Koordynatorką i prowadzącą przegląd była Anna Wiaderna z domu kultury.

Podsumowanie przeglądu nastąpi na Browarach w sobotę 30 lipca o godzinie 17. Wtedy zwycięskie koła otrzymają nagrody za poszczególne konkurencje oraz nagrodę burmistrza, osobowość sceniczną i nagrodę publiczności. Gwiazdą będzie Kapela Góralska Baciarka z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Na placu nad stawami staną także stoiska ze swojskim jadłem przygotowanym przez koła gospodyń wiejskich.

W przeglądzie brało udział 11 kół. To: Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” z Modliszewic, KGW „Alebabki” z Wincentowa, KGW „Gatnicznki” z Gatnik, KGW Przybyszowy, KGW „Pod Dębami” Piła – Szabelnia, KGW Nałęczów, KGW „Koniczynka” Proćwin, KGW „Dziewczyny z Brodweyu” z Brodów, KGW „Rogowianka” z Rogowa, KGW Kornica, KGW Dziebałtów.

Skip to content