Skip to content
Koledy kolegiata poprawione plakat

Na koncert kolęd i pastorałek zapraszają w niedzielę 15 stycznia o godzinie 16 Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Parafia św. Mikołaja w Końskich. Chór Kameralny „Fermata” oraz Chór Dziecięcy Miejsko – Gminnego Domu Kultury wystąpią w kolegiacie św. Mikołaja.

Fermata” to jeden z najbardziej znanych kameralnych chórów w Polsce. Założyła go w 1998 roku Ewa Robak, obecnie profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W skład zespołu wchodzą przede wszystkim absolwenci i studenci Wydziału Edukacji Muzycznej UJK.

Repertuar chóru jest różnorodny – od kolęd i utworów sakralnych, poprzez polskie pieśni patriotyczne do pereł świeckiej muzyki wokalnej wszystkich epok. Szczególne miejsce w repertuarze chóru zajmują pieśni negro spirituals i gospel.

Chór współpracuje z Kieleckim Teatrem Tańca, czego efektem jest spektakl baletowy „Dla Ciebie Panie”, do którego Fermata stworzyła oprawę muzyczną, złożoną z 10 pieśni gospel. Wspólnymi siłami powstało też dzieło wokalno-baletowe „Pasja”.

W kwietniu 2004 roku Fermata wraz z Chórem Instytutu Edukacji Muzycznej AŚ w Kielcach i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej uczestniczyła w prawykonaniu oratorium „Świętokrzyska Golgota” Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka. W maju 2005 chór wziął udział w premierze kolejnego oratorium „Tu es Petrus”. W sierpniu 2005 Fermata wystąpiła na Festiwalu Jedynki Sopot 2005, towarzysząc Oldze Szomańskiej i Przemysławowi Brannemu w wykonaniu piosenki „Niech mówią, że to nie jest miłość” pochodzącej z oratorium „Tu es Petrus”. Piosenka zdobyła Pierwszą Nagrodę w plebiscycie telewidzów TVP1 na Przebój Lata Jedynki 2005. We wrześniu 2007 r. chór uczestniczył w premierze oratorium „Siedem Pieśni Marii”, do którego słowa napisał Zbigniew Książek, a muzykę Bartłomiej Gliniak.

Od kwietnia 2001 roku chór posiada osobowość prawną. Działa jako stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Chór Kameralny Fermata.

Chór Dziecięcy Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich prowadzi od kilku miesięcy członkini „Fermaty” Joanna Szewczyk – Kędzior.

Początek koncertu o godzinie 16. Wstęp wolny.

 

Skip to content